Новини

Държавна подкрепа за проекти със значителни инвестиции

Инвеститори, които планират да реализират проект в Украйна на стойност 12 милиона евро и продължителност до 5 години в областта на преработвателната промишленост, добива на минерали за по-нататъшна обработка или обогатяване, транспорта и логистиката, ще могат да получат държавна поддържа.
«Публикувано 16.04.2024»

Каним ви на уебинара "Автоматизация на документооборота в обществени организации"

По време на уебинара ще разгледаме подробно актуални проблеми, свързани със съответствието, както и ще предоставим решения за ефективно решаване на рутинни задачи и спестяване на време. Участието в събитието ще ви позволи да получите изчерпателни отговори на въпроси, които могат да възникнат в пр...
«Публикувано 13.04.2024»

Развитието на европейския цифров заглушител: какво представлява и защо

Европейският парламент гласува за създаване на правната рамка за цифрова идентификация на ЕС - Регламента за цифровия портфейл, който по същество е регламент, изменящ Регламента за eDIAs. Това ускорява внедряването на Европейския цифров портфейл (EUDI).
«Публикувано 08.04.2024»

Как да регистрирам служител на работа, задължителни и препоръчителни документи

Регистрация на служителя. Какви документи са необходими за работа. Какви са възможностите за работа?
«Публикувано 03.04.2024»

Как да получите обезщетение за работа на вътрешно разселени лица?

Кой има право на обезщетение. Размер на обезщетението. Период на назначаване на компенсация. Списък на необходимите документи.
«Публикувано 30.03.2024»

Отлагане на отпуск поради бременност и раждане: характеристики на регистрацията

Процедура за регистрация на отпуск във връзка с бременност и раждане. Продължителността на ваканцията и от какво зависи. Какви са възможностите за отлагане на отпуск във връзка с бременност и раждане. Необходими документи за регистрация на отпуск във връзка с бременност и раждане (заявление и зап...
«Публикувано 27.03.2024»

Електронна кореспонденция със служители: обмен на изявления и поръчки

Изпращането на заповеди до служителите чрез електронна поща или месинджъри вече е станало нещо обичайно, точно както служителите все по-често изпращат заявки за отпуски или съкращения на електронната поща на своя работодател или месинджъра на своя мениджър.
«Публикувано 20.03.2024»

Защо трябва да свържете личния си акаунт на уебсайта си с API на InstaDoc?

С помощта на квалифициран електронен подпис вие и вашите клиенти ще можете да подписвате всички документи, генерирани или качени във вашата система. Ние приемаме ключове, издадени от всички квалифицирани доставчици на Украйна (ACSC), хардуер и на файлов носител. Вашите клиенти няма да преминат къ...
«Публикувано 13.03.2024»

Професионални шаблони и инструмент за създаване на документи: тайният инструмент за бързо създаване на перфектни документи

Създаването на документи като договори, споразумения или изявления често отнема много време и усилия. Има обаче един таен инструмент, който може значително да опрости този процес и да спести време - професионални шаблони и дизайнери.
«Публикувано 11.03.2024»

Санкции и/или глоби не се прилагат за късно подаване на CIC известието

Ако вие, като жител на Украйна, притежавате 50%+ от уставния капитал в чуждестранна компания, тогава вероятно трябва да подадете известие до същата CIC. Ако срокът за подаване е пропуснат, какво трябва да направя?
«Публикувано 07.03.2024»

Тайните на ефективните договори: Как да увеличим максимално защитата и да намалим риска

Правилно изготвеният договор е ключов елемент от успешния бизнес. Той определя задълженията на страните и защитава интересите на всяка от тях. В тази статия ще разгледаме основните принципи за създаване на ефективни договори и ще споделим с вас няколко тайни
«Публикувано 25.02.2024»

Автоматизация на документооборота: предизвикателство или постепенен процес. Прости стъпки

"Цивилизацията напредва, като увеличава броя на операциите, които можем да извършим, без да мислим за тях."
«Публикувано 19.02.2024»

Автоматизацията на обработката на документи - това е скок в развитието или просто полезен навик?

Автоматизирането на обработката на документи не е скок, който може да реши всички проблеми на организацията за няколко седмици, това е постепенна работа, ежедневна работа за подобряване на собствената ефективност на всеки служител.
«Публикувано 15.02.2024»

Как да предоставим материална помощ на служител без данъци

Основания за изплащане на финансова помощ. Списък на необходимите документи за изплащане на финансова помощ. Данъчно облагане на материалната помощ на служителите.
«Публикувано 13.02.2024»

Пак за КИК: Не искам картотека, а глоба

Какво е KIK? Отговорност за нарушаване на законодателството за CIC. Какви действия попадат в знаците на КИК. От кой момент ставам отговорен за нарушаване на законодателството за CIC.
«Публикувано 06.02.2024»

От кой момент договорът се счита за сключен в английското право?

Върховният съд постановява, че страните са „подписали“ имейлите, като са вмъкнали само имената си в края на имейлите; отговорът на имейл е еквивалентен на изпращане на подписано печатно писмо, подписано от получателя, при обстоятелства, при които се изпраща втори имейл като отговор и по този начи...
«Публикувано 31.01.2024»

И отново за възнаграждения, лицензионно споразумение, права за използване на обекти на IP онлайн, онлайн услуги и ДДС

За да разграничите какво точно предоставяте по своя граждански договор, трябва да си отговорите на няколко въпроса: активното участие на автора, носител на изключителни права, в предоставянето на права за използване на обекта на интелектуална дейност предвиден имот?
«Публикувано 17.01.2024»

Как да съставите висококачествено допълнително споразумение към всеки договор

«Публикувано 22.12.2023»

Почеркова експертиза в гражданското производство: основните моменти на назначаване (+ Образец на искане за назначаване на почеркова експертиза по Гражданския процесуален кодекс)

Съдът назначава вещо лице по делото с решението си при следните условия: 1) за установяване на обстоятелствата от значение за делото са необходими специални познания в област, различна от правото, без които е невъзможно да се установи съотв. обстоятелства; 2) страните (страните) не са предоставил...
«Публикувано 19.12.2023»

Как да кандидатствам за отлагане на мобилизация

Съставяне на заявление за отлагане на мобилизация по различни причини. Процедурата за подаване на заявление за отлагане на мобилизация.
«Публикувано 14.12.2023»

Има ли право на интелектуална собственост върху договорите

Защита на правата на интелектуална собственост за договори, образци на договори
«Публикувано 10.12.2023»

ДДС при предоставяне на услуги на клиента от ЕС

Ако украинска компания предоставя услуги на бизнес клиент в ЕС, тогава съгласно общите правила клиентът самостоятелно изчислява и плаща ДДС и по-късно може да получи ДДС кредит. Ако украинска компания предоставя услуги на клиент, който е краен потребител в ЕС, тогава съгласно общото правило ДДС с...
«Публикувано 30.11.2023»

Търговски регистри на ОАЕ или къде да проверите арабска компания

За да проверите информация за арабска компания в Обединените арабски емирства (ОАЕ), може да ви е необходим достъп до търговски регистри или уеб платформи, които предоставят информация за компании и техните дейности в страната. Ето някои ресурси и стъпки, които можете да предприемете, за да потвъ...
«Публикувано 29.11.2023»

Договорът за покупко-продажба на акции (части) на дружеството: задължителни и препоръчителни условия. Закупуване на компания със задължения

Този документ представлява споразумение за продажба на дялове от дружеството и регламентира условията на споразумението между продавача и купувача. По-долу са задължителни и препоръчителни правила и условия, които трябва да се имат предвид при използване на това споразумение.
«Публикувано 28.11.2023»

Транспортни услуги в Украйна: кой се нуждае от лиценз

Купуването или наемането на превозни средства за транспорт може да бъде интересна сфера на дейност. Въпреки това, преди да започнете, е важно да разберете какви видове транспорт подлежат на задължителен лиценз в Украйна.
«Публикувано 26.11.2023»

Нов образец на договор за дистрибуция, съществени условия и антимонополно законодателство

Нов образец на споразумение за разпространение. Предметът на договора включва предоставяне на права за разпространение/препродаване на продукти. Възможно е да добавите контрагенти, държава на юрисдикция, други условия към шаблона.
«Публикувано 22.11.2023»

Изисквания към молба на кредитор за откриване на производство по несъстоятелност (+ Образец за молба на кредитор за откриване на производство по несъстоятелност на ЮЛ)

Молбата на кредитора за откриване на производство по несъстоятелност се подава писмено до търговския съд по местонахождението на длъжника. Молбата трябва да съдържа: наименованието на съда, името и данните на длъжника и самия кредитор, изложение на обстоятелствата, които са основание за обжалване...
«Публикувано 20.11.2023»

Съдебно заседание във видеоконферентен режим със собствени технически средства. Пишем правилно изявление в икономически процес (+ Образец на изявление за участие в съдебно заседание в режим на видеоконференция съгласно Гражданския процесуален кодекс)

Видеоконференция (или ВКЗ) е подсистема на Единната съдебна информационна и телекомуникационна система, която предоставя възможност на потребителите да участват в срещи в режим на видеоконференция.
«Публикувано 17.11.2023»

Писмо за добро състояние: ключови точки, структура и важни въпроси

Писмото за добро състояние (Letter of Good Standing), или, както често се съкращава, LDR, е важен документ, който потвърждава, че компанията изпълнява законовите си задължения и има право да извършва търговски дейности в определена юрисдикция.
«Публикувано 06.11.2023»

Шаблони на документи за логистични компании: как да спестите време и да опростите работата

Използването на шаблони за документи за логистични компании е ефективен начин за опростяване на рутинната работа и спестяване на време. С тях можете да създавате професионални документи, без да отделяте много време и усилия. Шаблони, от които може да се нуждаете: Договор за закупуване на TK (внос)
«Публикувано 29.10.2023»

Тайните на успешните сделки: ключови елементи на ефективен договор за предприемачи

Какво прави един договор наистина ефективен? Нека разгледаме основните елементи
«Публикувано 17.10.2023»

Управление на електронни документи в Армения

Трансграничната електронна търговия без използване на хартиени документи е значителен потенциал не само за повишаване на конкурентоспособността в световната търговия, но и за решаване на нови проблеми.
«Публикувано 03.10.2023»

Случаят на нарушаване на гаранциите на договора за покупко-продажба на корпоративни права (GB) + образец на договор

Където е възможно, страните уточняват закона на Англия и Уелс като съществено законодателство, приложимо за разпоредбите на договора за продажба на корпоративни права. Нека разгледаме механизма за изчисляване на щетите, причинени от нарушение на договора по делото по -долу.
«Публикувано 27.09.2023»

Закупена или предоставена услуга на чуждестранно лице. Задължителен ли е актът на приемане и предаване на извършените услуги?

Подписване на акт за приемане на услуги с чуждестранно лице: в кои случаи е задължително. Има ли разлика при чуждестранен клиент или изпълнител.
«Публикувано 26.09.2023»

Как да прехвърлите бъдещото право на вземане по договор с цена с формула и да не създавате риск договорът да бъде разпознат като притежаващ признаци на факторинг?

При сключване на договори за прехвърляне на дълг, прехвърляне на права на вземане, замяна на страната в задължението често съществува риск договорът да бъде признат за недействителен или фалшив поради сходство с договор за факторинг, който може да бъде сключен само от компании с определен финансо...
«Публикувано 25.09.2023»

Образци на пълномощни в областта на икономическата дейност

В икономическата дейност често се използват следните видове пълномощни: Образец на пълномощно за сключване на всякакви договори и конкретен договор
«Публикувано 24.09.2023»

Какви клаузи трябва да бъдат включени във всеки договор?

Има много различни видове договори, така че клаузите, които трябва да бъдат включени в договора, може да варират в зависимост от вида и предмета на договора. Въпреки това някои общи клаузи, които се препоръчва да бъдат включени във всеки договор, включват следното (на украински за юрисдикцията на...
«Публикувано 10.08.2023»

Основни правила за представяне на доказателства в гражданския и търговски процес (+ образец Молба за приобщаване на доказателства към делото по ГПК от ищеца)

Една от най-честите грешки на адвокатите, които придружават дела в съда, е грешката при представянето на доказателства по делото. Трябва да се спазват основните правила. Правило 1. Представяне на доказателства с първото становище по същество. Правило 2. Посочване на причините за непредставяне на ...
«Публикувано 08.08.2023»

Судова практика щодо підписання одноразовим ідентифікатором

Судова практика є сталою та зводиться до того, що підписання договорів за допомогою одноразового пароля ідентифікатора є належними та допустимими доказами підтверджено укладання між сторонами спірного правочину. Без отримання листа на адресу електронної пошти та/або смс-повідомлення, без здійснен...
«Публикувано 17.07.2023»

Признаване на право на собственост върху инвестиционен обект, съдебна практика (+ Образец на иск за признаване на право на собственост върху инвестиционен обект)

Защитата на правата на собственост се извършва в съответствие с процедурата, определена от законодателството, и ако такава специална процедура не е определена, защитата на правата на собственост се извършва на общите основания на гражданското законодателство. Инвеститорът, като лице, за чиито сре...
«Публикувано 29.06.2023»

Характеристики на договора за разработване на изображение (създаване на картина) по поръчка (+ образец на договор)

Съгласно договора едната страна (изпълнителят) се задължава да извърши определена работа на свой риск от името на другата страна (клиента), а клиентът се задължава да приеме и заплати извършената работа.
«Публикувано 25.06.2023»

Доклад за насочване към MSEK

По време на консултациите възникват много въпроси относно реда за изпращане на действащи военнослужещи на медицински преглед на МСЕК. Получи се съвсем друга практика. В някои отдели се отказва насочване, като се позовава на факта, че нямат такива правомощия. В други звена се издават направления и...
«Публикувано 18.06.2023»

Правни основания за подписване на документи с еднократен идентификатор

Електронният подпис с еднократен идентификатор е парола, която получавате на своя телефон или електронна поща, с помощта на която получавате достъп до някакъв ресурс, тоест подписвате електронна транзакция. Електронен договор, сключен с електронен еднократен идентификатор, се счита за сключен в п...
«Публикувано 12.06.2023»

Украинска съдебна практика по отношение на споразумения за поверителност (+ образци на споразумения за поверителност и неразкриване (двустранен и едностранен обмен), споразумение за неразкриване, взаимно неразкриване)

Информацията с ограничен достъп е поверителна, секретна и служебна информация. Такава информация е защитена от закона. Основните условия на споразумението за поверителност са предметът, страните, правата и задълженията на страните, както и отговорността при нарушаване на поверителността. Когато с...
«Публикувано 31.05.2023»

Санкции за ненавременна регистрация на PN и/или изчисления на корекция на PN (+PPR образец за жалба)

Сроковете за регистрация на ПН и/или изчисления на корекция на ПН са посочени в чл. 201 от Данъчния кодекс на Украйна. Санкциите за нарушаване на срока за регистрация на ПН и/или изчисляване на корекция на ПН са предвидени в чл. 120-1 от Данъчния кодекс на Украйна. Законът на Украйна „За изменени...
«Публикувано 29.05.2023»

Action.Signature-EU е иновативна услуга, която предоставя на украинските граждани възможност законно да подписват европейски договори, документи и изявления

Отсега нататък украинските електронни подписи и печати върху цифрови документи ще могат автоматично да се проверяват в страните-членки на ЕС и да потвърждават тяхната валидност.
«Публикувано 23.05.2023»

Каним ви на уебинара: „Одобряване и подписване на документи в InstaDoc“

InstaDoc е дизайнер на електронен документооборот, който дава възможност за създаване на нови документи, както и за тяхното съгласуване и подписване онлайн. Ще говорим за това как да автоматизирате бизнес процесите без програмни модификации и ще можете да оптимизирате работното време на екипа от ...
«Публикувано 12.05.2023»

Задаване на пътя на одобрение и подписване на документа

Има няколко типични маршрута за одобрение на документи, включително: Линеен маршрут: Документът преминава през няколко нива на одобрение последователно, обикновено започвайки от служителя, след това от мениджъра, финансовия отдел и други заинтересовани страни. Паралелен маршрут: Документ
«Публикувано 12.05.2023»

Как да автоматизираме изготвянето на прости документи като договори, актове, допълнителни споразумения или фактури

Използване на шаблони на документи: създайте шаблон на документ със специфична структура и полета за попълване и след това го използвайте като основа за създаване на нови документи
«Публикувано 11.05.2023»

Някои въпроси на документооборота в дружество с ограничена отговорност (+Образец за документооборот в дружество с ограничена отговорност)

Електронен документ е документ, в който информацията е записана под формата на електронни данни, включително задължителни реквизити на документа. Електронният документооборот (циркулация на електронни документи) е съвкупност от процеси по създаване, обработка, изпращане, предаване, получаване, съ...
«Публикувано 30.04.2023»

Обезсилване на акт за несъстоятелност (+Образец на молба за признаване на акт за недействителен (в производството по несъстоятелност, изявление от кредитора)

Гражданският кодекс на Украйна определя общите основания за обезсилване на сделки с участието на длъжника. В същото време изискванията на Кодекса за процедурите по несъстоятелност на Украйна (наричан по-долу Кодекс за несъстоятелността) са специални по отношение на общите основания, установени от...
«Публикувано 26.04.2023»

Уебинар: „Поддържане на регистър на контрагентите. Въвеждане на ред в контрагентите“

Вече е 27.04. През 2023 г. ще проведем уебинар, на който ще ви кажем как правилно и ефективно да поддържате регистър на контрагентите, използвайки система за електронно управление на документи. Ще разгледаме важните аспекти на създаването и поддържането на регистър на контрагентите, наблюдението ...
«Публикувано 18.04.2023»

Отговорни ли са ръководителите на предприятия за пренебрегване на сигналите „Въздушна тревога“, преглед на законопроект № 7546 от 11.07.2022 г. (+ образец на Заповед за назначаване на отговорно лице по въпросите на гражданската защита)

11.07.2022 г проектът на Закон на Украйна „За изменение на Наказателния кодекс на Украйна относно нарушенията на законодателството в областта на гражданската защита, извършени при военно положение“ беше внесен във Върховната Рада на Украйна. Законопроектът предвижда изменения в Наказателния кодек...
«Публикувано 18.04.2023»

Как чуждестранно лице може да потвърди данък върху дохода, платен в Украйна? (+Образец на заявление за предоставяне на удостоверение за платен данък върху доходите на чуждестранно лице (доход)

Нерезидентите могат да получават удостоверение за данък върху дохода (доход), платен от нерезидент в Украйна всяка година. За да направите това, е необходимо да подадете Заявление за издаване на удостоверение за данък върху дохода (доход), платен от чуждестранно лице в Украйна, до надзорния орган...
«Публикувано 11.04.2023»

Сключваме срочен трудов договор по време на отсъствие на основния служител (+ Образец на срочен трудов договор (по време на отсъствие на основния служител)

Срочен трудов договор се сключва в случаите, когато трудовото правоотношение не може да бъде установено за неопределено време, като се вземе предвид характерът на следващата работа или условията за нейното изпълнение, или интересите на служителя, както и в други случаи. предвидени в законодателни...
«Публикувано 07.04.2023»

Къде да проверите контрагент от САЩ?

Извършването на външноикономическа дейност изисква проверка на бъдещия контрагент. В крайна сметка проверката минимизира много възможни рискове. В тази статия ви предлагаме списък с регистри за проверка на контрагенти от САЩ.
«Публикувано 04.04.2023»

Как да отмените вписване в регистъра за директорство в LLC (+ Образец на иск за прекратяване на трудови правоотношения)

Алгоритъмът на действията на директора на LLC може да изглежда по следния начин: Стъпка 1: Обжалване пред учредителите на LLC с изявление за уволнение. Стъпка 2: Свикване на общо събрание на ООД. Стъпка 3: Участие в общото събрание на LLC. Стъпка 4: Подаване на молба до съда за прекратяване на тр...
«Публикувано 02.04.2023»

Признаване на квалифицирани електронни доверителни услуги и прилагане на законодателството на Европейския съюз в областта на електронната идентификация

Въпросът за признаването на издадените на населението сертификати за електронен подпис и насърчаването на развитието на трансгранични удостоверителни услуги, както и сближаването на законодателството на Украйна с правото на Европейския съюз доведе до приемането на Закона на Украйна „За изменение ...
«Публикувано 28.03.2023»

Нова процедура за резервация (+ Образец на списъка на предлаганите за резервация наборници за периода на мобилизация и военно време + Образец на удостоверение за броя на наборниците

31.01.2023 г Резолюция № 76 на Кабинета на министрите на Украйна от 27 януари 2023 г. „Някои въпроси за прилагане на разпоредбите на Закона на Украйна „За мобилизационната подготовка и мобилизация“ относно записването на наборници за периода на мобилизация и военно време“, с която се утвърдиха но...
«Публикувано 21.03.2023»

Трудов договор с неопределено работно време - новост във военно време или спешна необходимост (+ Образец на трудов договор с неопределено работно време)

Трудовият договор с неопределено работно време е специален вид трудов договор, чиито условия не установяват конкретно време за изпълнение на работата, задължението на служителя да изпълнява, което възниква само в случай, че работодателят предостави работата, предвидена в този трудов договор, без ...
«Публикувано 14.03.2023»

Опростен режим на регулиране на трудовите отношения (+ образец на трудовия договор при условията на опростения режим на регулиране на трудовите отношения)

Опростеният режим на регулиране на трудовите отношения се прилага за трудови отношения, които възникват: между служител и работодател, който е субект на малък или среден бизнес в съответствие със закона със среден брой служители за отчетния период ( календарна година) не повече от 250 души; или м...
«Публикувано 13.03.2023»

Как да се установи фактът на смъртта на лице на временно окупираната територия (+ шаблон на изявление за признаване на факта на смъртта на временно окупираната територия (Донецк, Луганска област)

Установяването на факта на смъртта във временно окупираната територия не е съдебно, а отделно производство и е един от случаите на установяване на факти, които имат правно значение. В заявлението трябва да се посочи: 1) какво обстоятелство заявителят иска да установи и с каква цел; 2) причините з...
«Публикувано 12.03.2023»

Опростяване на достъпа до процедурите по несъстоятелност, преразглеждане на законопроект № 7442 по отношение на проблемите, възникващи в процедурата за разпореждане с имущество (+ шаблон на петиция за прекратяване на правомощията на управителя на длъжника)

Законопроектът N 7442 по-специално предвижда: - обезпечаване на исканията на кредиторите чрез налагане на запор не само върху движимото имущество и не само на длъжника, но и върху имуществото на лица, които според Кодекса носят субсидиарна или солидарна отговорност с длъжника. - въвежда се концеп...
«Публикувано 27.02.2023»

Щети на имущество и загуби на предприятието в резултат на военни действия (+ шаблон Уведомление за извършване на престъпления в съответствие с член 214 от Наказателно-процесуалния кодекс на Украйна (за имущество, унищожено или унищожено в Руската федерация)

Уведомленията за извършване на престъпления се подават до следствено-охранителните органи на основание чл. 438 от Наказателния кодекс на Украйна, нарушение на законите и обичаите на войната. При определяне на посочените загуби е необходимо да се следва процедурата за определяне на щетите и загуби...
«Публикувано 26.02.2023»

Потвърждение на плащане в отношения с чуждестранни контрагенти. Отделен нюанс на документооборота. (+ Образец на разписка за получаване на средства Ukr-Angl)

Разписка за получаване на средства се предоставя от страната, която е получила средства, на страната, която е платила тези средства. Ако квитанцията за получаване на средства съдържа данните, установени от законодателството на Украйна, включително отразяващи съдържанието и обхвата на бизнес сделк...
«Публикувано 23.02.2023»

Договор с директора. Какви условия трябва да се предвидят. (+ Образец на договор с директора на LLC)

От анализа на чл. 24 от Наказателния кодекс на Украйна и част 4 от чл. 65 от Икономическия кодекс на Украйна следва, че в случай на наемане на управител на фирма с него трябва да бъде сключен писмен трудов договор (договор). Задължителни условия на договора са: - страните по договора - срокът на ...
«Публикувано 20.02.2023»

Условия за освобождаване от данъци на доброволците (+ образец Заявление за вписване в регистъра на доброволците)

За да бъде освободен от данъци, доброволецът трябва: - да е вписан в Регистъра на доброволците; - да предоставя помощ в полза на лицата, посочени в букви "а" и "в" на клауза 165.1.54 на член 165 от Данъчния кодекс на Украйна; - че помощта е насочена към постигане на определени...
«Публикувано 17.02.2023»

Как да потвърдите статута на данъчно пребиваване онлайн (+ шаблони за кандидатстване за потвърждение на статута на пребиваване, за да избегнете двойно данъчно облагане)

Лицата, които остават в друга държава повече от 183 дни, рискуват да бъдат подложени на двойно данъчно облагане на доходите си. За да избегне двойното данъчно облагане, данъчно местно лице на Украйна трябва да потвърди статута на данъчно местно лице на Украйна и данъкоплатец в Украйна. Удобен нач...
«Публикувано 26.01.2023»

Задължителни и препоръчителни разпоредби на Устава на дружество с ограничена отговорност (+ образец на Устава на дружество с ограничена отговорност)

Учредителният документ на LLC е уставът. В Устава трябва да бъдат посочени: - пълно и съкратено (ако има) наименование на дружеството; - цел и предмет на стопанска дейност; - органи на управление на дружеството, тяхната компетентност, реда за вземане на решения; - редът за формиране н...
«Публикувано 13.01.2023»

Договор за наем на строителен кран: характеристики на сключването

Строителният кран е превозно средство със специално предназначение.
«Публикувано 10.01.2023»

Договір поставки товару: основні риси, істотні умови та форма договору + шаблон Договору купівлі-продажу обладнання (англ-укр) на умовах DAP

Правове регулювання відносин по договору поставки здійснюється Господарським кодексом (далі - ГК Україна) та Цивільним кодексом (далі - ЦК України)
«Публикувано 22.12.2022»

Споразумение за международен превоз на стоки: какво да вземете предвид при сключването + образец на споразумението за превоз

С договора за превоз на товари едната страна (превозвачът) се задължава да достави товара, поверен й от другата страна (изпращач) до местоназначението в срока, определен от закона или договора, и да го предаде на упълномощено лице. да получи товара (получателят), а изпращачът се задължава да запл...
«Публикувано 14.12.2022»

Договор за наем на жилище (наем): основни условия и форма на договора + образец на договор за наем на апартамент

За договором найму (оренди) житла одна сторона - власник житла (наймодавець) передає або зобов'язується передати другій стороні (наймачеві) житло для проживання у ньому на певний строк за плату. При укладенні договору оренди житла обов'язково треба визначитись із предметом договору, строком оре...
«Публикувано 01.12.2022»

Корпоративен договор: основни характеристики + образец на договор

Корпоративният договор е споразумение за осъществяване на правата и правомощията на членовете на дружеството. То е безплатно и се сключва в писмена форма. Датата на влизане в сила на такова споразумение и срокът му на валидност се определят от самото споразумение. По правило информацията за съдър...
«Публикувано 23.11.2022»

Процедура за смяна на собственика на LLC + образци на документи (протокол и акт за приемане и прехвърляне на дялове и договор за покупка)

Прехвърляне на дял на трети лица. Този случай произтича от правото на учредителя да прехвърли своя дял от уставния капитал частично или изцяло на трети лица. Това може да стане чрез продажба, копаене, даряване на дял и т.н. Но трябва да се има предвид, че за да прехвърлите своя дял на трети лица,...
«Публикувано 03.11.2022»

Основни положения при Договора за услуги (+ образец на договор за услуги)

В България договорът за услуги няма изрична легална дефиниция и в тази връзка спада към голямата група на ненаименуваните договори. Поради липса на нормативна уредба правилата на договора за изработка (чл. 258 – чл. 269 от Закона за задълженията и договорите[P1] (ЗЗД) са приложими и за различнит...
«Публикувано 02.11.2022»

Как да смените директора на LLC, процедура + шаблони на документи (протокол, заповед за уволнение, заповед за наемане)

Директорът на стопанско дружество е не само служител, но и изпълнява ролята на изпълнителен орган на дружеството, което определя неговия специфичен статут и му дава широки правомощия. Ето защо процедурата по освобождаване на директор включва няколко етапа, като провеждане на общо събрание и одобр...
«Публикувано 26.10.2022»

Особености при сключване на договор за доставка на хранителни продукти (в контейнери, на партиди, по заявка) + образец на договор за доставка на хранителни продукти

Съгласно договора за доставка продавачът (доставчикът), който извършва стопанска дейност, се задължава да прехвърли стоката в собственост на купувача в рамките на определения период (периоди) за използване в стопанска дейност или за други цели, които не са свързани с лични, семейни, битова или др...
«Публикувано 25.10.2022»

Арбитраж или търговски съд в ЗЕД договора?

Международният търговски арбитражен съд е независима постоянна арбитражна институция (арбитражен съд), която работи в съответствие със Закона на Украйна „За международния търговски арбитраж“. Търговският съд е специализиран съдебен орган в системата на съдилищата с обща юрисдикция, който правораз...
«Публикувано 18.10.2022»

Относно договора за екскурзионна услуга (+ образец на договор)

Съгласно договора за екскурзионни услуги едната страна (субект, извършващ туристическа дейност) се задължава да предоставя услуги по поръчка на другата страна (турист) срещу такса, определена в договора, съществената част от която са услугите на тур. екскурзовод (гид-преводач) с обща продължителн...
«Публикувано 30.09.2022»

Относно договора за шипчандлерски услуги (договор за доставка на храна и оборудване на кораба) + образец на договор с приложения

Шипчандлър е лице, което доставя храна и корабно оборудване, което е необходимо на екипажа на кораба за нормалната му работа и осигуряване безопасността на корабоплаването.
«Публикувано 29.09.2022»

Каним ви да споделите опита си от използването на електронни подписи, документи и управление на електронни документи

Наш партнер Громадська організація Школа сталого розвитку в рамках проєкту Електронне врядування проводить опитування щодо обізнаності громадськості, громадян та бізнесу щодо використання електронних підписів, електронних документів та електронного документообігу.
«Публикувано 26.09.2022»

Как да промените KVED на юридическо лице и FOP онлайн?

Класификацията на видовете икономическа дейност (KVED) е определението и кодирането на основните и неосновните видове икономическа дейност на юридически лица и индивидуални предприемачи в Украйна. Основният принцип на KVED е да комбинира предприятия, които произвеждат подобни стоки или услуги или...
«Публикувано 25.09.2022»

Списъкът на уебсайтовете на законодателството на страните по света

Перелік сайтів законодавств держав світу. ІнстаДок ― система електронного документообігу і конструктор документів, що зберігає до 70% Вашого часу і коштів на оформлення документів.
«Публикувано 24.09.2022»

Особености при сключване на трудов договор с шофьор

Според законодателството на Украйна с всеки служител на предприятието трябва да бъде сключен трудов договор. По принцип такива трудови договори нямат специални разлики, изисквания и т.н. Задълженията и правата на служителя и работодателя обикновено се определят в трудовия договор. Но когато говор...
«Публикувано 17.09.2022»

Права на интелектуална собственост върху текста на документа от О. Чомахашвили

Вашій увазі пропонуємо розглянути та обговорити питання щодо правової охорони (у частині права інтелектуальної власності) текстів, проєктів документів, які готують/ пишуть/ створюють працівники у практичній юридичній діяльності.
«Публикувано 16.09.2022»

Процедурата за освобождаване на служители при ликвидация на предприятието. Задължително наемане на определена категория работници.

Уволнението на служители в случай на ликвидация на предприятието е предвидено в клауза 1 на член 40 от Кодекса на труда на Украйна (наричан по-долу - Кодекс на труда). Редът за такова уволнение е уреден в чл. 49-2 от Кодекса на труда работодателят е длъжен да предупреди служителите за уволнение н...
«Публикувано 13.09.2022»

Намаляване на разходите за правна помощ, събирани по съдебен ред (+ Образец на искане за намаляване на разходите за професионална правна помощ на адвокат, които се разделят между страните (Стопански процес)

Участниците в делото имат право да ползват правна помощ. Представител в съда може да бъде по-специално адвокат, който предоставя професионална правна помощ. Законодателството предвижда получаването на определено възнаграждение (хонорар) за извършване на адвокатска дейност. Разходите за професиона...
«Публикувано 07.09.2022»

Платени и неполучени стоки навреме: връщане на абонамент или искане за доставка на платени стоки (+ шаблон за искане)

Ако фирмата купувач направи авансово плащане за стоките, но стоките не са доставени в срока, посочен в договора, купувачът има право да поиска прехвърляне на платените стоки или връщане на сумата на авансовото плащане от продавачът, който е получил сумата на авансовото плащане за стоките и не ги ...
«Публикувано 30.08.2022»

Особености на изпълнителното производство във военно време

Не е достатъчно да получите съдебно решение във ваша полза, то все още трябва да бъде изпълнено. Ако длъжникът не изпълни решението доброволно, законът предвижда принудително изпълнение на съдебните решения. Процесът на такова принудително изпълнение е изпълнително производство. Процедурата по пр...
«Публикувано 29.08.2022»

Гъвкаво работно време, дистанционна и надомна работа като начин за организиране на работа по време на въоръжена агресия или пандемия. Общи черти и разлики (трудов договор за дистанционна работа и трудов договор за надомна работа)

Гъвкавото работно време, надомната работа и дистанционната работа са специално работно време. Всички те могат да се използват в нормален период. Техният интерес обаче е в това, че имат характеристики за използване в период на въоръжена агресия, пандемия и в период на извънредно положение.
«Публикувано 24.08.2022»

Процедури за издаване (одобрение) на документи и техните видове

Правилната организация на документооборота спомага за ефективното преминаване на документи в управленския апарат, равномерното натоварване на отделите и служителите и има положителен ефект върху процеса на управление като цяло. По този начин новосъздаденият документ трябва да премине процедура...
«Публикувано 21.08.2022»

Разликата в информацията, която трябва да се съдържа в сертификатите KEP на Украйна и ЕС.

Квалифицирано удостоверение за публичен ключ - удостоверение за публичен ключ, което се издава от квалифициран доставчик на електронни удостоверителни услуги, удостоверителен център или централен удостоверителен орган и отговаря на изискванията на Закона за електронните удостоверителни услуги (Гл...
«Публикувано 17.08.2022»

Как да изтеглим дистанционно удостоверение за квалифициран електронен подпис в ЕС?

Електронният цифров подпис е модерен и надежден инструмент, който ви позволява да потвърдите самоличността си и ви позволява да работите с документи от всяка точка на света. С него можете да сте спокойни за вашите лични данни. Предоставя възможност за подписване и получаване на електронни услуги,...
«Публикувано 09.08.2022»

Начини за подписване на документи от КЕП с външни контрагенти

С помощта на нашата услуга https://instaco.com.ua/ можете лесно да внедрите електронно управление на документи във вашата компания. Вие ще можете да използвате услугите за получаване и изпращане на електронни документи чрез нашата услуга, както и да използвате разширената функционалност на систем...
«Публикувано 07.08.2022»

Стаж InstaDoc по програма Еразъм за млад предприемач

Домакин предприемач беше Тодор Георгиев, гражданин на България, чийто проект е онлайн училище Кабината. Инна и Живко, като представители съответно на InstaDoc и Кабината, обмениха предприемачески опит, обсъдиха евентуално бъдещо сътрудничество и различни начини за промоция
«Публикувано 27.07.2022»

Відмінності між трудовим договором та договором цивільно-правового характеру. Як запобігти штрафам Держпраці? (судова практика + шаблон трудового договору)

Трудовим договором є угода між працівником і роботодавцем (роботодавцем - фізичною особою), за якою працівник зобов’язується виконувати роботу, визначену цією угодою, а роботодавець (роботодавець - фізична особа) зобов’язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці,...
«Публикувано 24.07.2022»

Розрахунки за товаром некритичного імпорту (+ шаблон договір про відступлення права вимоги)

З метою забезпечення надійності та стабільності функціонування банківської системи в період запровадження воєнного стану Національним банком України було прийнято постанову "Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану" від 24.02.2022 № 18.
«Публикувано 05.07.2022»

Істотні умови за договором міни (бартеру) + шаблон договору міни (бартеру) з актом прийому-передачі

Відповідно до ст. 715 ЦКУ за договором міни (бартеру) кожна зі сторін зобов'язується передати другій стороні у власність один товар в обмін на інший товар. Відмінністю від звичайного договору купівлі-продажу є те, що у цьому договорі ми не маємо одного покупця і одного продавця.
«Публикувано 03.07.2022»

Договір страхування та особливості його застосування в умовах воєнного стану

За загальною тенденцією укладення договорів на території України, в договорах страхування зазначено, що збитки, завдані внаслідок військової агресії не є предметом страхування вказаних договорів. Так само, страховий захист не розповсюджується на випадки конфіскації, вилучення, ревізії майна за рі...
«Публикувано 29.06.2022»

Порядок вилучення техніки підприємства під час мобілізації та в умовах воєнного стану. Порівняний аналіз (+ шаблон акту приймання-передачі транспотних засобів і техніки)

Існують два механізми вилучення транспортних засобів/техніки під час мобілізації та в період правового режиму воєнного та надзвичайного часу. Положенням «Про військово-транспортний обов'язок» затвердженого постановою КМУ від 28 грудня 2000 р. № 1921
«Публикувано 26.06.2022»

Інвойс як невід’ємна частина зовнішньоекономічної діяльності. Види інвойсів та особливості їх оформлення (+ шаблони інвойсів різних видів).

Інвойс – це документ, у якому зазначаються товари та послуги, які компанія надає клієнту, та зазначається зобов’язання клієнта на оплату цих послуг. Інвойси є основою системи податкового обліку малого та середнього бізнесу. В інвойсі вказується, які саме послуги ви надали клієнту, та яку оплату в...
«Публикувано 20.06.2022»

Особливості правового регулювання за договором оренди транспортного засобу + шаблон договору оренди автомобіля між фізособами з актом прийому-передачі.

Договір оренди транспортного засобу є одним із різновидів договору найму (оренди), та до нього застосовуються усі положення про ці договори. Відповідно до ст. 759 ЦК України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певн...
«Публикувано 16.06.2022»

Договір доручення як один з видів посередницьких договорів (+ шаблон Договору доручення)

Договір доручення є одним з видів договорів з надання посередницьких послуг, поряд із договором комісії та агентським договором. За договором доручення одна сторона (повірений) зобов'язується вчинити від імені та за рахунок другої сторони (довірителя) певні юридичні дії.
«Публикувано 01.06.2022»

e-IDAS що це і про що?

Усі організації, які надають публічні цифрові послуги в державі-члені ЄС, повинні визнавати електронну ідентифікацію всіх країн-членів ЄС з 29 вересня 2018 року (ст. 1, п. 1 а) e-IDAS). e-IDAS регулює електронну ідентифікацію та довірчі послуги для електронних транзакцій на внутрішньому ринку.
«Публикувано 29.05.2022»

Договір комісії як один з видів посередницьких договорів (+ шаблон Договору комісії на імпорт рекламних, інформаційних та організаційних послуг)

Договір комісії є одним з видів договорів з надання посередницьких послуг, поряд із договором доручення та агентським договором. За договором комісії одна сторона (комісіонер) зобов'язується за дорученням другої сторони (комітента) за плату вчинити один або кілька правочинів від свого імені, але ...
«Публикувано 24.05.2022»

Особливості надання послуги з вивезення твердих побутових відходів (+ шаблон договору про надання послуг з вивезення побутових відходів з актом прийому-передачі та рахунком).

Кожен з нас є виробником і власником побутових відходів, і кожен з нас є споживачем послуги вивезення ТПВ із території його мешкання (квартири, приватного будинку, садиби) чи території комерційної діяльності (підприємства, установи, організації). Споживачі зобов’язані укласти договір про поводжен...
«Публикувано 21.05.2022»

Шаблони договорів оренди житла

Вкрай необхідно працювати над підвищенням особистої ефективності й максимально продуктивно використовувати робочий час. Наша місія - допомагати усім ефективно працювати з документами... Пропонуємо шаблони договорів оренди житла
«Публикувано 18.04.2022»

Довіреності: на що звернути увагу

Форма довіреності може бути звичайною письмовою або письмовою нотаріальною. Нотаріально посвідчена довіреність вимагається на вчинення правочину, який потребує нотаріального посвідчення у випадках, передбачених законом або домовленістю сторін. У тексті довіреності мають бути зазначені...
«Публикувано 05.04.2022»

Електронний документообіг: швидкий огляд рішень

Чому не використовувати Медок (FlyDoc, Птах і т.п.) для ЕДО? - почитайте про історію компанії ЛінкосГруп та бенефіціара. Українським рішенням - так! Класичні системи електронного документообігу: Deals, Paperless і т.д.
«Публикувано 03.04.2022»

Запускаємо реферальну програму

В цей критичний для нас час, ми маємо не тільки радіти краху економіки країни-агресора, а й будувати своє. Причому створювати нове і корисне ... На жаль, ми не можемо надати робочі місця у класичному розумінні, проте ми надаємо можливітсь офіційно заробляти усім бажаючим, надаючи нам посередниць...
«Публикувано 19.03.2022»

Навіщо потрібен пін і пак код до айдікарти

Сучасні айдікарти мають високий рівень захисту. Це досягається шляхом за допомогою PIN та PUK-кодів. Під час отримання паспорта особа, на ім’я якої оформлено паспорт, зобов’язана за допомогою працівника змінити початкові значення PIN1/PUK1 та PIN2/PUK2 власною комбінацією цифр та вжити заходів що...
«Публикувано 19.03.2022»

Перелік торгових реєстрів (реєстрів компаній), в яких можна перевірити юрособу-нерезидента

Вимоги до комплаєнсу контрагента вочевидь є критичними, зокрема для нефінансових установ. Пропонуємо Вам зберегти собі в закладки перелік реєстрів країн, в яких можна перевірити дані вашого контрагента (перелік будемо доповнювати та поновлювати).
«Публикувано 19.03.2022»

Відповідальність бізнесу під час війни: інструменти для підвищення ефективності роботи з документами для кожного

Жахи війни скінчаться і чим міцніше буде "наша будівля", тим складніше комусь подумати про те, що її якось можна зруйнувати. Тому виділяємо на емоції собі півгодинки і решту 23,5 годин думаємо тверезо і працюємо. Як завжди ми пропонуємо бізнесу інструменти, які дозволять бути більш ефективними
«Публикувано 15.03.2022»

Ми продовжуємо працювати: нові виклики

Від сьогоднішнього дня вся виручка за мінусом податків буде направлена на оборону нашої України від окупантів.
«Публикувано 13.03.2022»

Купівля-продаж корпоративних прав за попередньою домовленістю + шаблон попереднього договору купівлі-продажу корпоративних прав (частки в статутному капіталі ТОВ)

Попередній договір купівлі-продажу корпоративних прав (частки в статутному капіталі) відображає волевиявлення та обов'язк сторін на укладення в майбутньому основного договору купівлі-продажу корпоративних прав (частки в статутному капіталі), істотні умови майбутнього договору.
«Публикувано 21.02.2022»

Застереження про електронні адреси в договорі

Що необхідно врахувати у застереженні: - що сторони досягли однозначної згоди щодо такого листування; - детально прописати, у яких ситуаціях електронне листування може мати місце;...
«Публикувано 06.02.2022»

Строк зберігання документів підприємствами приватного сектора (договори, акти, рахунки тощо)

У підприємств приватного сектора часто постає питання, скільки треба зберігати первинні документи (договори, акти, рахунки, накладні тощо). Розберемо це питання з різних кутів. І по-перше, треба зрозуміти, що усі названі документи – це первинні документи.
«Публикувано 28.01.2022»

Поняття та істотні умови ліцензійного договору + шаблон ліцензійного договору на твір (матеріали для онлайн-курсів, разова оплата, передача прав в момент підписання договору)

За ліцензійним договором одна сторона (ліцензіар) надає другій стороні (ліцензіату) дозвіл на використання об'єкта права інтелектуальної власності (ліцензію) на умовах, визначених за взаємною згодою сторін з урахуванням вимог цього Кодексу та іншого закону. Ліцензійний договір - один з видів дог...
«Публикувано 28.01.2022»

Що таке захищений носій інформації (токен)?

Захищений носій інформації (токен, апаратний токен, USB-ключ, криптографічний токен) - це апаратно-програмний засіб кваліфікованого електронного підпису (КЕП), криптографічний процесор, який виконує роль підпису документів, використовується для зберігання КЕП.
«Публикувано 17.01.2022»

Як записати і використовувати КЕП на ID-картці

Послуга запису КЕП є безкоштовною та доступна для громадян України, які досягли 18-річного віку. Термін дії сертифікатів ключів КЕП становить 2 роки. Для запису КЕП на чіп ID-картки знадобиться PIN-код (PIN 2), який особисто вказується власником ID-картки під час її отримання.
«Публикувано 04.01.2022»

Список нормативно-правових актів, які регулюють питання електронного документообігу

Перелік НПА в сфері ЕДО: 1. Закон України «Про електронні документи та електронний документообіг” № 851-IV від 22 травня 2003 року https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/851-15#Text ...
«Публикувано 20.12.2021»

Правове регулювання ідентифікації за фото в Дія.Підпис

Дія.Підпис — кваліфікований електронний підпис. Одним з етапів отримання кваліфікованого електронного підпису через застосунок Дія є, у тому числі, підтвердження особи через фото.
«Публикувано 15.12.2021»

Цивільний позов в кримінальному провадженні: шаблон позову

Злочин тягне за собою низку правових наслідків, з яких найважливішим для потерпілого є відновлення його порушеного права, що досягається шляхом цивільного позову. Не будемо забувати, що злочин може завдати як матеріальної, так і моральної шкоди.
«Публикувано 09.12.2021»

Як перевірити компанію-нерезидента?

Мінімальний алгоритм перевірки контрагента нерезидента включає наступні кроки 1. Необхідно звірити дані зі сканованої виписки з торгового/судового реєстру або реєстру компаній з даними в реєстрі, що доступні онлайн.
«Публикувано 08.12.2021»

Чи хотіли б Ви, щоб Ваші клієнти підписували договір з Вами та акти, отримували рахунки у своєму особистому кабінеті у Вас на сайті?

У цьому випадку всі Ваші документи будуть красивим реєстром договорів, додаткових угод, актів і рахунків. Усі дані з замовлень і документів потрапляють в срм-систему, а може й зразу в 1С! О, менеджери майже не роблять помилок, а значить їм можна поручити ще якісь цікавенькі завдання. З чого п...
«Публикувано 06.12.2021»

ЯК ВИКОНАТИ СУДОВЕ РІШЕННЯ ЩОДО РОЗБЛОКУВАННЯ ПОДАТКОВИХ НАКЛАДНИХ?

Гайд допоможе на шляху виконання рішення суду щодо реєстрації податкових накладних. Що в Гайді? 5 шляхів, як "змусити" податкову виконати рішення суду, що набуло законної чинності щодо реєстрації ПН (куди, навіщо, коли і з яким документом звертатись) + Шаблони документів
«Публикувано 03.12.2021»

Як виправити помилку в електронному документі?

Для виправлення помилки в електронному документі підприємство або громадянин повинні: скасовувати документ із помилкою та оформляти новий; або вносити зміни до вже створеного документа з обов’язковим збереженням історії зміни.
«Публикувано 03.12.2021»

Питання оподаткування фермерських господарств (ФГ) + шаблон статуту фермерського господарства + шаблон рішення (протоколу) про створення фермерського господарства

Оскільки фермерське господарство, згідно ст. 1 ЗУ "Про фермерське господарсмтво", є формою підприємницької діяльності громадян, отже ФГ є суб'єктами оподаткування. Оподаткування фермерського господарства провадиться у порядку, встановленому законом (ст. 31 ЗУ "Про фермерське господарство").
«Публикувано 03.12.2021»

5 звичок, які допоможуть бути ефективним пів час карантину і не тільки

1. Вести документи в порядку і своєчасно їх оформлювати 2. Підписувати документи КЕПом 3. Користуватися електронними державними послугами 4. Тестувати нові програми, непотрібні видаляти, а корисні залишати та налаштувати їх під свої персональні потреб 5. Складати детальні плани і їх виконувати
«Публикувано 30.11.2021»

Створення фермерського господарства + шаблон статуту фермерського господарства + шаблон рішення (протоколу) про створення фермерського господарства

... законодавство дозволяє фермерські господарства як зі статусом юридичної особи, так і без такого. Якщо фермерське господарство створюється зі статусом юридичної особи, його установчим. документом буде статут, а якщо без такого статусу - договір про створення сімейного фермерського господарства...
«Публикувано 24.11.2021»

Навіщо брати копію паспорта у підписанта договору контрагента?

Платник податків при виборі контрагента та укладенні з ним договорів має керуватись і належною обачністю, оскільки від цього залежить подальше фактичне виконання таких договорів, отримання прибутку та права на отримання певних преференцій, зокрема
«Публикувано 23.11.2021»

Плануються зміни до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні"

15 червня 2021р. Міністерство фінансів України відповідно до вимог Закону України «Про доступ до публічної інформації» на своєму офіційному веб-сайті https://mof.gov.ua/ повідомило про оприлюднення проекту Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову ...
«Публикувано 17.11.2021»

Корисні лінки на електронні сервіси по документах та юридичних питаннях

Нижче приведено ряд посилань на державні сервіси/портали, які повинен кожен юрист підприємства мати при собі, щоб оперативно реагувати на запити бізнесу . 1) Перевірка юрособи або ФОП в ЄДР на офіційному сайті Мін'юста 2) Опендата; 3) Перевірка податкового боргу...
«Публикувано 15.11.2021»

Як правильно відтворювати електронні документи на папері?

Якщо автором створюються ідентичні за документарною інформацією та реквізитами електронний документ та документ на папері, кожен з документів є оригіналом і має однакову юридичну силу
«Публикувано 07.11.2021»

Як споживачу захистити свої права при купівлі товарів (+шаблони скарг)

Купівля в інтернет-магазинах, через соціальні мережі тощо також є договором роздрібної купівлі-продажу і на них розповсюджуються усі положення про правила роздрібної торгівлі та захист прав споживачів.
«Публикувано 31.10.2021»

Особливості оподаткування агентської діяльності

Агентська діяльність є об’єктом оподаткування ПДВ та підлягає оподаткуванню у загальновстановленому порядку за основною ставкою, тобто, 20 відсотків. Податок на прибуток від ведення агентської діяльності, також, є базовим та становить 18 відсотків.
«Публикувано 27.10.2021»

КІК що це?! Оподаткування прибутку КІК починаючи з 01 січня 2022 року

КІК - це будь-яка юридична особа, зареєстрована в іноземній державі або території, яка визнається такою, що знаходиться під контролем фізичної особи - резидента України або юридичної особи - резидента України відповідно до правил, визначених цим Кодексом.
«Публикувано 26.10.2021»

Агентський договір та його відмінність від іншого посередництва (+ шаблони договорів)

Агентська діяльність - це завжди підприємницька діяльність. Отже, відповідна реєстрація та відповідні КВЕД на здійснення агентської діяльності є необхідними.
«Публикувано 17.10.2021»

Збільшення статутного капіталу ТОВ (+шаблони протоколів)

Законом передбачено два шляхи блільшення статутного капіталу товариства: 1. Збільшення статутного капіталу без додаткових вкладів. 2. Збільшення статутного капіталу за рахунок додаткових вкладів
«Публикувано 11.10.2021»

До 11.10.2021р. треба встигнути оновити дані про кінцевого бенефіціарного власника

Юрособи, що зареєстровані до 28.04.2020р. зобов'язані до 11.10.2021р. подати державному реєстратору інформацію про кінцевого бенефіціарного власника та структуру власності (незалежно від того, чи міститься про них актуальна інформація, чи вона потребує оновлення).
«Публикувано 22.09.2021»

У Вас є боржник щодо якого відкрите банкрутство? Пишемо заяву з грошовими вимогами до боржника

Вимоги конкурсного кредитора до боржника виникають до дня відкриття провадження у справі про банкуртство. Склад і розмір грошових вимог кредиторів визначаються в національній валюті України. Заява з грошовими вимогами до боржника подається до суду, який розглядає справу про банкрутство, протягом ...
«Публикувано 15.09.2021»

Нові стандарти оформлення документів, у тому числі електронних

Новий стандарт ДСТУ 4163:2020 поширюється на будь-які організаційно-розпорядчі документи незалежно від носія інформації, тобто розповсюджується і на електронні документи.
«Публикувано 04.09.2021»

Який порядок надання електронних документів великим платником податків при податковій перевірці

Платник податків зобов'язаний надати контролюючому органу у повному обсязі всі документи, що належать або пов'язані з предметом перевірки. Електронні документи (інформація) ВПП надаються у форматі XML у вигляді стандартного аудиторського файлу (SAF-T UA)...
«Публикувано 30.08.2021»

З 23 серпня 2021 року, власникам е-паспорта та е-паспорта для виїзду за кордон не потрібно надавати копії документів, що посвідчують особу під час отримання послуг у Надавача ЕДП ІДД ДПС

З 23 серпня 2021 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус», яким передбачено закріплення на рівні закону України можливості вико...
«Публикувано 29.08.2021»

Кейс: автоматизація кадрів - досить возити заяви і накази кур'єром

Приклад автоматизації частини кадрового документообігу на підприємстві: Крок 1 - Ваш працівник генерує з шаблону і підписує заяву на відпустку та надсилає на погодження відділу кадрів та директору...
«Публикувано 25.08.2021»

Сервіс автоматичної оцінки вартості нерухомості

введено в експлуатацію єдину базу даних звітів про оцінку з модулем електронного визначення оціночної вартості, сервісом послуги електронного визначення оціночної вартості та автоматичного формування електронних довідок про оціночну вартість об’єкта нерухомості (https://evaluation.spfu.gov.ua)
«Публикувано 07.08.2021»

Калькулятор економії при автоматизації документообігу (конструктор, погодження і підписання документів)

Калькулятор допоможе визначити, скільки часу Ваша команда витрачає на оформлення різних документів і скільки Ви реально заощадите навіть при найпростішій автоматизації документообігу.
«Публикувано 01.08.2021»

Онлайн-гарантійка - це просто реєстрація товару на сайті виробника або все-таки документ?

Закон № 1603-IX від 01.07.2021 р про внесення змін до ст. 7 ЗУ "Про захист прав споживачів" вводить електронні гарантійки, але чи буде вона просто "підтвердженням реєстрації на сайті виробника" або все-таки залишиться "документом"?
«Публикувано 24.07.2021»

Дата господарської операції на документі ≠ дата накладення КЕП

Абзац третій пункту 187.1 Податкового кодексу України: "Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону України "Про бухгалте...
«Публикувано 20.07.2021»

Що спільного між азбукою Морзе та кваліфікованим ел. підписом?

Це цікаво: справа Howley v. Whipple: юридично обов'язковий підпис не є строго чорнилом на папері, а скоріше символом, пов'язаним із згодою на правочин. Думка передається на папір пальцем, що спирається на ручку: і не має значення, що в одному випадку використовуються звичайні чорнила для запису, ...
«Публикувано 11.07.2021»

Які існують види електронних підписів?

Законодавство України виділяє наступні види підписів (на додаток до простого підпису на папері): 1) Електронний підпис (надалі - "ЕП") - простий скан зображення підпису на паперовому носії, і удосконалений та кваліфікований підписи; 2) Удосконалений електронний підпис; 3) Кваліфікований електр...
«Публикувано 08.07.2021»

Як перевірити дійсність документів, що посвідчують особу?

необхідно ввести серію та номер документа на сторінці https://nd.dmsu.gov. ua /
«Публикувано 07.07.2021»

Навіщо потрібно Положення про електронний документообіг

В основу роботи будь-якого підприємства, установи, організації покладено обмін документами, які встановлюють певні процеси та або спричинюють юридичні наслідки. Порядок обігу документів на підприємстві та їх зберігання є дуже важливими для будь-якого бізнесу.
«Публикувано 24.06.2021»

Ототожнення електронного доказу як засобу доказування та матеріального носія такого документа є безпідставним

Ототожнення електронного доказу як засобу доказування та матеріального носія такого документа є безпідставним, оскільки характерною рисою електронного документа є відсутність жорсткої прив'язки до конкретного матеріального носія.
«Публикувано 21.06.2021»

Безкоштовна розробка договору/скарги та імплементація його в шаблонізатор - акція до Дня Конституції!

Безкоштовна розробка договору/скарги та імплементація його в шаблонізатор за умови поповнення рахунку на 500 грн до 28.07.2021 р. (ці кошти Ви зможете витратити на інші шаблони або ел.документообіг)
«Публикувано 20.06.2021»

Незабезпечення місць збирання засобів індивідуального захисту салоном краси - документи для захисту

Часто на представників малого та середнього бізнесу складають проктоли про адміністративне правопорушення ст. 44-3 КУпАП, наприклад, щодо салонів краси за незабезпечення місць збирання засобів індивідуального захисту.
«Публикувано 18.06.2021»

Як перенести строк розгляду справи про адмін.правопорушення щодо порушення правил карантину?

Не завжди особі, яка вчинила адміністративне правопорушення, достатньо три дні для підготовки до засідання щодо розгляду його справи, наприклад ознайомлення з матеріалами справи, пошук адвоката, вивчення матеріалів справи захисником. В такій ситуації особа може подати заяву про перенесення дати р...
«Публикувано 02.06.2021»

Справа щодо відсутності у «Дії» атестату відповідності комплексу системи захисту інформації: суть рішення

Справа за № 640/13909/20. Позивач: відсутність атестату відповідності комплексу системи захисту інформаційно-телекомунікаційної системи захисту центрального засвідчувального органу (надалі – КСЗІ ITC ЦЗО) у ДП «Дія» у період з 19.12.2019 до 10.06.2020, що є порушенням норм Закону «Про електронні...
«Публикувано 23.05.2021»

Як підвищити ефективність роботи фрілансера-консультанта?

Для підвищення ефективності роботи фрілансера-консультанта необхідно: визначити, які документи потрібно оформляти з замовниками і перевести їх в шаблонизатор вести реєстр клієнтів в ІнстаДок генерувати автозаполняемие документи підписувати договори, акти, рахунки в системі електронного докуме...
«Публикувано 20.05.2021»

Новий продукт: Сконструюй будь-який автозаповнюваний документ сам, швидко і безкоштовно

Допомога програміста не вимагається, легко внести зміни при необхідності. Не витрачайте час на вичитку реквізитів, використовуйте конструктор документів і відчуєте ефект з першого дня!
«Публикувано 17.05.2021»

Оновлення функціоналу: відправка файлів незареєстрованим користувачам

Відтепер Ви можете відправляти підписані документи на ел.пошту користувачів, не зареєстрованих в системі ел. документообігу ІнстаДок, тобто Вам не потрібно змушувати Ваших контрагентів використовувати ту саму систему ел. документообігу, що й Ви, проте усі відправлені Вами файли збережуться у Вашо...
«Публикувано 20.04.2021»

Як і для чого вести реєстр контрагентів в InstaDoc?

Ведення реєстру контрагентів та належне зберігання сканів документів контрагентів є запорукою сумлінної перевірки контрагента, на випадок, якщо до Вас виникнуть питання, зокрема, від податкової через іншу сторону правочину з Вашою компанією.
«Публикувано 19.01.2021»

Як підприємству вести документообіг в повному порядку і з мінімальними часовими витратами?

Від правильної і раціональної організації електронного документообігу залежить швидкість проходження документа всіх етапів і відповідальних виконавців, і, як наслідок, оперативність вирішення обумовленого в ньому питання.
«Публикувано 06.12.2020»

Як отримати ЕЦП (КЕП) в ПриватБанку

Авторизуватися в особистому кабінеті Приват24 Перейти в розділ в верхньому меню «Всі послуги» на верхній панелі, натиснути на рядок «Бізнес» вибрати «Завантажити сертифікат»
«Публикувано 24.11.2020»

Як новий функціонал ІнстаДок допоможе Вам заощадити час на оформлення та упорядкування документів?

Зберігання установчих документів контрагентів, створення власних автозаповнюваних шаблонів будь-яких документів для власного користування та користування колег, відправка підписаного документа з ІнстаДок на емейл як зареєстрованим, так і незареєстрованим користувачам. Спробувати безкоштовно зараз.
«Публикувано 19.08.2020»

Присвоєння офіційної електронної адреси. Про що говорить новий законопроект?

Законопроектом пропонується обов’язкове отримання офіційних електронних адрес під час здійснення змін до відомостей про ФОП, юридичну особу, що містяться в Реєстрі або коли дані суб’єкти самостійно забажають такого присвоєння.
«Публикувано 05.08.2020»

Как правильно организовать документооборот компании?

Як правильно організувати документообіг компанії, а також чому так важливо встановити чіткий регламент обороту документації читайте далі в нашій статті.
«Публикувано 16.07.2020»

CMR-системы что это? Возможности в современном бизнесе.

Сучасність диктує нові умови для ведення бізнесу. Тому виникає необхідність автоматизувати і стандартизувати роботу з клієнтами і контрагентами - впровадити CRM-систему. Що це за система і що дає її впровадження читайте в статті.
«Публикувано 07.07.2020»

Переходимо на електронний документообіг. Як це зробити правильно?

Хочете знайти в ногу з часом, підтримувати ефективність компанії та особисту ефективність на високому рівні? Переходьте на електронний документообіг. Як це зробити правильно розберемося разом.
«Публикувано 07.07.2020»

5 мифов о конфиденциальности, в которые верит большинство людей

Не варто так просто здаватися в боротьбі за власну конфіденційність! Нова концепція конфіденційності повинна враховувати ваші особисті потреби. У вас повинна бути можливість не тільки вибирати рівень своєї «видимості» в Інтернеті, а й регулювати його так часто, як вам захочеться.
«Публикувано 24.05.2020»

Портал Минэкономики для предпринимателей и системы ЭДО помогают развитию малого и среднего бизнеса в Украине

Міністерство розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства України створило офіційний портал для підприємців. Його головна мета - це підтримка малого і середнього бізнесу в країні.
«Публикувано 21.04.2020»

Зміна директора (керівника) юридичної особи під час карантину

Для державної реєстрації зміни керівника юридичної особи у Державному єдиному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Вам необхідно підготувати та подати нотаріусу (на час карантину ЦНАПи не надають послуги щодо реєстраційних дій стосовно юридичних осіб) наступні документи...
«Публикувано 13.04.2020»

Как подготовить договор на продвижение в социальных сетях?

Ведення груп в соціальних мережах на сьогоднішній день використовується багатьма компаніями для просування своїх товарів і послуг. За допомогою нашого сервісу ви економите свій час і отримуєте доступ до шаблонів договорів про надання послуг (в т.ч. послуг маркетингу в соціальних мережах), які вра...
«Публикувано 23.03.2020»

Як за допомогою електронного документообігу економити людино-години, а не збільшувати трудовитрати?

Багато компаній відкладають перехід на сучасний формат документообігу, тому що цей процес на перший погляд вимагає витрат часу і коштів. Разом з тим, вони втрачають і нові вигоди
«Публикувано 14.03.2020»

Визначення дати електронного документа, підписаного КЕП

Що вважається датою складання електронного документу: дата, яка зазначена в ньому, чи дата накладання на нього усіх необхідних електронних підписів? Що думає ДПС щодо цього питання? Чого чекати під час перевірок?
«Публикувано 18.12.2019»

Как перейти на электронный документооборот? технико-юридические особенности. Мастер-класс, 07 декабря 2019

Ви дізнаєтеся про найважливіші техніко-юридичні особливості переходу на електронний документообіг, як це зробити правильно, безпечно і так, щоб ЕДО заощаджувало час співробітників як на обмін документами, так і на їх створення.
«Публикувано 14.11.2019»

Чому суд не приймає позовну заяву, підписану кваліфікованим електронним підписом? 

Не зважаючи на існування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, подати позовну заяву до адмінсуду, підписану кваліфікованим електронним підписом не вийде. % аргументів чому на согодні відбувається саме так.
«Публикувано 29.10.2019»

Вебінар "Як користуватися системою електронного документообігу Інстако (+конструктор документів)"

Дізнайся більше про систему електронного документообігу Інстако та збережи свій час для нових звершень! Запрошуємо на вебінар 13 серпня 2019 року.
«Публикувано 06.08.2019»

Порядок визначення періоду формування податкових зобов’язань з НДС при підписанні первинних документів КЕП був розтлумачений Державною Фіскальною Службою

Державна фіскальна служба України дала детальніше тлумачення положенням щодо періоду визнання витрат та доходів та періоду формування податкового кредиту, податкових зобов’язань з податку на додану вартість при оформленні первинних документів у разі їх підписання кваліфікованим електронним підписом.
«Публикувано 31.07.2019»

Вебінар 18 липня о 19:00 на тему "Особливості роботи в системі електронного документообігу ІнСтаКо"

Ви дізнаєтеся про функціонал нашої системи, як заощадити час правника, директора, бухгалтера та інших осіб, які залучені до процесу укладання договорів, за допомогою е-сервісів. Також Ви почуєте про Перший Національний конкурс Шаблон-Challenge.
«Публикувано 03.07.2019»

Перший Національний конкурс Шаблон-Challenge!

Маєш бажання внести свій вклад в автоматизацію документообігу та стандартизацію документів? Хочеш отримати всеукраїнське визнання? Чи потрібне тобі роялті від продажу свого твору-шаблону? Бажаєш стати «юристом майбутнього»? Плануєш бути розумнішим за робота?
«Публикувано 12.06.2019»

Персональний Робот-юрист — ваш помічник в роботі з документами

Ви вважаєте себе прогресивною людиною та досвідченим працівником, але досі витрачайте купу часу на заповнення нудних форм та документів, підписання, сканування, розсилання їх контрагентам? Тоді для Вас буде цікаво дізнатися про єдиний в Україні сервіс, який точно стане Вам в пригоді!
«Публикувано 28.05.2019»

Получение кода LEI – 350 EUR

Наявність у юридичної особи міжнародного коду ідентифікації (Legal Entity Identifier або LEI) - це обов'язкова умова для використання інвестиційного рахунку та для розміщення фінансових інструментів на фондових ринках за кордоном, покупки / продажу зарубіжних цінних паперів
«Публикувано 25.05.2019»

Вебінар "Документообіг онлайн. Можливості, про які Ви ще не знали"

Ви дізнаєтеся про нові можливості електронного документообігу і як можна заощадити час правника, менеджера, директора, бухгалтера та інших осіб, які залучені до процесу укладання договорів, за допомогою е-сервісів.
«Публикувано 24.04.2019»

Щодо надання електронних документів під час податкової перевірки

Згідно п. 44.1 ст. 44 Кодексу для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та / або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів ...
«Публикувано 06.03.2019»

Новий закон про захист персональних даних

25 травня вступив новий європейський регламент, який стосується захисту персональних даних, частіше за все в інтернеті його називають абревіатурою – GDPR (General Data Protection Regulation). Метою GDPR є гарантія того, що компанії збиратимуть та зберігатимуть персональну інформацію таким чином, ...
«Публикувано 08.01.2019»

Інтеграційне регулювання ринків цінних паперів в ЄС

Регулювання політики ЄС у сфері ринків цінних паперів не обмежується правовідносинами внутрішньо-системного характеру між інституціями ЄС і державами-членами. Воно також характеризується наявністю зовнішнього виміру, що включає сегмент співробітництва ЄС з третіми країнами, в т.ч. й з Україною.
«Публикувано 18.12.2018»

Кваліфікований електронний підпис та що потрібно знати про нього?

Основна характеристика кваліфікованого цифрового підпису та його дія на практиці. Що таке кваліфікований електронний підпис та з чим його їдять?
«Публикувано 30.10.2018»

Керівник ГО без зарплати: чи можливо?

Питання: Наразі з’явилося багато громадських організацій, реєструється багато ОСББ. Цікавить питання: чи може керівник ГО бути без зарплати? Є таке поняття як «робота на громадських засадах». Що це таке? Чи може керівник ГО працювати на громадських засадах» без зарплати? Та чи стосується це ОСББ?...
«Публикувано 25.11.2017»

Щодо передачі майнових прав на користування обладнанням як внесок у статутний капітал іншого підприємства

Податкові наслідки передачі майнових прав на користування обладнанням як внесок у статутний капітал іншого підприємства
«Публикувано 25.11.2017»

При купівлі української сільськогосподарської техніки буде відшкодовуватись 15% вартості

15 лютого, на засіданні КМУ було схвалено рішення щодо компенсації вартості української сільськогосподарської техніки та обладнання у розмірі 15%
«Публикувано 09.12.2016»

Электронное государство? "Онлайн дом юстиции"

Міністерство юстиції запустило сервіс "Онлайн будинок юстиції". Тепер отримувати документи, виписки, інформацію з держреєстрів, реєструвати ФОП, медіа та громадські організації можна онлайн, не виходячи з дому. Міністерство обіцяє запустити ще 20 онлайн-сервісів.
«Публикувано 09.12.2016»

Игроки на рынке газа: кто они?

На ринку газу є такі рівні суб'єктів: Постачальники: просто постачальники, постачальники з спецобязанностями - «облгаззбути», гарантовані постачальники, постачальник «останньої надії» - Нафтогаз
«Публикувано 09.12.2016»

Техніка написання договору

Грамотно складений договір характеризується ясністю, внутрішньою узгодженістю, логічною стрункістю, послідовністю, граматичною правильністю, естетичністю, а також відсутністю недоречної інформації, двозначних і невизначених положень.
«Публикувано 09.12.2016»
Изговаряне на текст за търсене
Готово