Корисні документи для кадровика
Оформлення кадрів є важливим етапом у процесі прийому нових працівників на роботу. В Україні цей процес регулюється трудовим законодавством, яке визначає перелік необхідних документів. Нижче наведено основні документи, які потрібні для оформлення або звільнення працівника.
Процес оформлення працівника
-
Подання документів: Новий працівник подає необхідні документи до відділу кадрів підприємства
-
Перевірка документів: Відділ кадрів перевіряє відповідність документів вимогам законодавства та внутрішнім правилам підприємства.
-
Оформлення трудового договору: На основі поданих документів готується трудовий договір, який підписується обома сторонами.
-
Повідомлення державних органів: Роботодавець зобов’язаний повідомити державні органи про прийом нового працівника.
Основні документи для прийому на роботу:
- Заява про прийом на роботу: Працівник пише заяву на ім’я керівника підприємства із проханням про прийом на роботу. Цей документ є основою для видачі наказу про прийом.
- Наказ (розпорядження) про прийом на роботу: Після подання заяви керівник видає наказ про прийом на роботу. У ньому зазначаються посада, умови роботи та дата початку роботи.
- Наразі, для чоловіків призовного віку є обов’язковим надання військово-облікового документа, у разі його відсутності працівнику можна запропонувати підписати повідомлення про необхідність надання військово-облікових документів.
Залежно від форми працевлаштування, з працівником підписується:
- стандартний трудовий договір;
- трудовий договір про дистанційну роботу;
- трудовий договір з нефіксованим робочим часом;
- строковий трудовий договір (на час відсутності основного працівника).
Додаткові документи:
Залежно від специфіки роботи, між сторонами може укладатися:
- зобов'язання про нерозголошення персональних даних;
- посадова інструкція спеціаліста відділу закупівель;
- договір про конфіденційність та нерозголошення інформації;
- посадова інструкція менеджера зі збуту;
- посадова інструкція бухгалтера з дипломом спеціаліста;
- посадова інструкція юрисконсульта.
Основні документи для звільнення працівника:
- Заява на звільнення. Якщо працівник звільняється за власним бажанням, він повинен написати відповідну заяву. У заяві зазначається бажана дата звільнення. Якщо ініціатором звільнення є роботодавець, потрібна заява від роботодавця.
- Наказ про звільнення. Після отримання заяви на звільнення роботодавець видає наказ про звільнення працівника. У наказі зазначаються підстави для звільнення та дата звільнення. Наказ підписується керівником підприємства або уповноваженою особою та доводиться до відома працівника під підпис.
-
Розрахунковий лист. Працівнику надається розрахунковий лист із вказаними всіма виплатами, що належать йому при звільненні. Це можуть бути заробітна плата, компенсація за невикористану відпустку тощо.
-
Акт передачі майна. Якщо працівник мав у своєму розпорядженні майно підприємства (інструменти, обладнання, техніку), складається акт передачі цього майна назад підприємству.
-
Пояснювальна записка (за необхідності). У випадку, якщо працівник звільняється з підстав, які потребують пояснень (наприклад, за дисциплінарні порушення), може вимагатися пояснювальна записка від працівника.
Оформлення кадрів є відповідальним процесом, який вимагає точного дотримання законодавства. Правильне оформлення документів забезпечує юридичну захищеність як працівника, так і роботодавця, а також допомагає уникнути можливих конфліктів та судових спорів.
Також можливо будуть в нагоді наступні шаблони документів:
- Заява на відпустку по догляду за дитиною з досягнення нею трирічного віку;
- Заява та наказ про надання відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами;
- Заява та наказ про надання нецільової матеріальної допомоги;
- Наказ про звільнення у зв'язку із ліквідацією підприємства;
Дата публікації: 31.07.2024