Договір комісії і "єдинники"
Що таке договір комісії?
Розглянемо, як працює договір комісії на практиці. Припустимо, що є два ФОП: постачальник (комітент) та продавець (комісіонер), які вирішили укласти договір комісії. Згідно зі статтею 1011 Цивільного кодексу України, за таким договором комісіонер бере на себе обов’язок за дорученням комітента здійснювати один або кілька правочинів від свого імені, але за рахунок комітента, отримуючи за це плату.
Тобто, у цьому випадку ФОП-продавець здійснює продаж товару від свого імені. Водночас такий ФОП має мати відповідні КВЕДи, зокрема для роздрібної торгівлі товарами та КВЕД 46.19 «Діяльність посередників у торгівлі товарами широкого асортименту».
ФОП-продавець має проводити повну суму виручки через касу або використовувати безготівкові платежі, що дозволяє працювати без РРО. Проте податкові органи можуть вважати всі кошти, які надходять на рахунок ФОП-продавця, його доходом. Це може створити ризики перевищення ліміту доходів, що призведе до штрафів або переходу на загальну систему оподаткування (18% податку та 5% військового збору).
Робота ФОП за договором комісії на практиці
Продемонструємо Вам на практиці, як може працювати договір комісії. Після підписання договору комісії та отримання від ФОП-постачальника товару, не забуваємо скласти та підписати акт приймання-передачі товару! ФОП-продавець може продавати товар будь-яким зручним для нього способом: через мережу Інтернет, Нову Пошту, фізичний магазин тощо. Однак варто розуміти, що від покупців кошти отримує саме ФОП-продавець і відповідно він відповідає за фіскалізацію отриманих платежів за товар. Після повної реалізації або певної частини товару, в залежності як саме у Вас прописано у договорі, ФОП-продавець повертає грошові кошти внаслідок реалізації товару клієнтам з вирахуванням комісійної винагороди, розмір якої також прописаний в договорі. Перед переказом коштів ФОП-продавець повинен надати звіт та акт наданих послуг ФОП-постачальнику, у яких чітко буде прописана загальна сума, яку отримав ФОП-продавець на свій рахунок та розмір комісійної винагороди. Або ж ФОП-продавець може повну суму переказати на рахунок ФОП-постачальника, після того ФОП-постачальник переказує ФОП-продавцю суму його винагороди відповідно до договору комісії.
Податки ФОП-продавець сплачує з суми комісійної винагороди, а ФОП-постачальник – з суми надісланої ФОП-продавцем. ФОП-и у податковій декларації не будуть вписувати загальний оборот по товарах, а тільки суму комісії.
Якщо у Вас виникає питання, яка краща група спрощеної системи оподаткування для роботи за договором комісії. То відповідь буде неочевидна, оскільки залежить від групи товарів, які продаєте та обсяг Вашого доходу. Якщо група товарів дозволяє перебувати на 2 групі оподаткування, то вигідніше ФОП-у перебувати на 2 групі, оскільки на 2 групі ФОП сплачує фіксований податок щомісяця. Станом на 2024 рік – це 1420 грн на місяць, за рік виходить 17 040 грн єдиного податку. На 3 групі ФОП сплачує податок у розмірі 5% від отриманого доходу, тобто тут вже податок залежить безпосередньо від доходу. Таким чином, Вам варто прорахувати свій приблизний дохід на рік і співставити розмір податку, який буде більш вигідним для Вас.
Наявні нюанси договору комісії, які слід врахувати
Податківці у своїх повідомленнях та роз’ясненнях вказують, що ФОП-продавець, продавши товар по договору комісії повинен провести повну суму операції через касу, або може використовувати безготіковий спосіб рахунку і працювати без РРО. Це означає, що податкова буде бачити весь оборот коштів на ФОП, а не лише % винагороди і при таких високих оборотах ризик перевірки високий. Тому при перевірці потрібно обовʼязково мати правильно оформлений договір комісії, коректно зафіксоване одержання комісійної винагороди, звіти, акти приймання-передачі товару, акти приймання-передачі наданих послуг.
Найбільший ризик в тому, що договір комісії визнають недійсним і це означатиме, що ФОП-продавець мав повний оборот, а отже перевищили ліміти спрощеної системи. І на цей весь перевищений ліміт ФОП може самостійно сплатити 15% податку з суми переліміту або ж ДПС перекидує ФОП заднім числом на загальну систему оподаткування і зобов’язує ФОП сплатити 18% податку на дохід та 1.5% військовий збір від отриманого доходу за період перебування на загальній системі оподаткування.
Однак, аналізуючи судову практику, при наявності спору між ДПС та ФОП щодо визначення обсягу доходів за договором комісії. Суд дотримується позиції, що дохід ФОП-а, який у договорі комісії виступав комісіонером, являється лише комісійна винагорода, а не вся сума, що надійшла на рахунок. Наведемо для прикладу кілька судових рішень по цьому.
02.12.2021 року П’ятим Апеляційним судом розглядалась справа №540/2683/21, де вирішувався спір між ДПС та ФОП-продавцем, який працював за договором комісії. ДПС відстоювала свою позицію щодо того, що доходом ФОП-продавця являється уся сума, яка надійшла йому на рахунок, незважаючи на договір комісії. Натомість ФОП-продавець стверджував, що його доходом є лише сума комісійної винагороди, а решта суми вважається доходом ФОП-постачальника, якому і переказав кошти ФОП-продавець. Відповідно до умов договору комісії, комісійна винагорода становила 5% від договірної вартості реалізованого товару, які ФОП-продавець залишав собі, а решту надсилав на банківський рахунок ФОП-постачальнику. У ФОП-продавця були наявні усі додатки до договору комісії, в яких чітко прописувалась сума винагороди комісіонера.
Згідно додатків до договору комісії №1 від 03.01.2018 року – актів приймання- передачі №1 від 03.01.2018 року (на суму 3842 грн.), №2 від 01.04.2018 року (на суму 6376 грн.), №3 від 01.05.2018 року (на суму 14 065 грн.), №4 від 01.06.2018 року (на суму 378 грн.), №5 від 26.07.2018 року (повернення продукції на суму 3 302 грн.), №6 від 01.08.2018 року (на суму 260 747 грн.), №7 від 30.08.2018 року (на суму 75 765 грн.), №8 від 30.09.2018 року (на суму 61645 грн.) – ФОП-продавець протягом 2018 року отримав від ФОП-комітента за договором комісії №1 від 03.01.2018 року продукції (мобільні телефони, мобільні термінали стільникового зв`язку, планшети, комп`ютерну техніку та аксесуарів до них) на загальну суму 419 516 грн.
З огляду на те, що відповідно до положень ст. 292 Податкового кодексу України доходом ФОП-продавця за вказаними договорами комісії фактично є суми 20 976,75 грн. та 4 265,60 грн., а не 466 070,09 грн., як встановлено під час перевірки, колегія суддів погодилась із тим, що рішення ДПС щодо застосування штрафних санкій є неправомірним та підлягає скасуванню.
07.04.2021 року Другий Апеляційний суд ухвалив постанову по справі №520/3793/2020, в якій ДПС також позиціонувала, що доходом ФОП-продавця є вся отримана сума на рахунок ФОП та своїм рішенням зобов’язує даного ФОП сплатити штрафні санкції, що ФОП-продавець оскаржував в судовому порядку.
Між ФОП-продавцем та ФОП-постачальником також був укладений договір комісії, в якому передбачено, що товар, який надійшов до комісіонера від комітента для здійснення передбачених у цьому договорі угод, є власністю комітента, а кошти, виручені від продажу третім особам-покупцям товару, що належить комітенту є власністю комітента. Суд в даній справі аргументував, що при відсутності переходу права власності на товар при його передачі від комітента до комісіонера, грошові кошти, отримані ФОП-продавцем від третіх осіб в якості оплати вартості товару на виконання вимог договору комісії, не є доходом ФОП-продавця від реалізації товарів.
На доказ того, що кошти були надіслати ФОП-постачальнику, ФОП-продавець надав розрахункові квитанції суду. За таких обставин, колегія суддів погодилась із доводами ФОП-продавця, що оскаржувані рішення податкового органу винесені з порушенням норм чинного законодавства, є протиправними, а тому підлягають скасуванню. Таким чином, навіть, якщо ДПС не буде брати до уваги договір комісії та стверджувати, що Ваш дохід становить вся сума, яку ви отримали на рахунок, Ви завжди матимете можливість звернутись до суду для оспорювання такого рішення ДПС.
Наведений висновок відповідає правовій позиції Верховного Суду викладений у постанові від 17.07.2020 року по справі №826/8493/18.
Договір комісії є не лише спасінням для ФОП-ів, у яких обсяг доходу підходить вже до встановленого ліміту на поточний календарний рік, але і певним механізмом співпраці між ФОП-ами, які займаються торгівлею товарів. Однак, договір комісії є досить складним і потребує чіткої регламентації для того, щоб співпраця по ньому була прозорою та законною. Оскільки не врахувавши кілька моментів даний договір може визнаватись недійсним або ж працювати в неправильному руслі. Найбільшим ризиком даного договору є те, що доходом ФОП-продавця (комісіонера) буде визнаватись вся отримана сума на рахунок за звітний період. Однак, не все так однозначно. Якщо брати до уваги судову практику, то слід розуміти, що рішення ДПС не є останньою інстанцією, його можна оскаржити в судовому порядку і добитись позитивного результату. Проте варто пам’ятати, що наявність лише договору комісії недостатньо, мають бути обов’язково всі додатки для підтвердження дійсності Вашого доходу. А одним з найбільших переваг цього договору є те, що ФОП-продавець отримає первинні документи на товар при отримані товару у ФОП-постачальника і декларувати ФОП-продавець буде лише комісійну винагороду, а ФОП-постачальник отриману різницю від суми проданого товару та комісійної винагороди.
Шаблони, які можуть бути у нагоді:
- Договір комісії на імпорт товарів між юридичними особами (укр), Україна;
- Агентський договір (укр-англ);
- Договір про надання послуг (будь-яких) (укр-англ), універсальний;
Дата публікації: 14.02.2025