УКР
ENG
POL
BUL

Пом'якшення валютних обмежень НБУ з початку повномасштабної війни

Зміни стосуються кількох напрямів. Переважна більшість з них наберуть чинності з 04 травня 2024 року, лише можливість репатріювати “нові” дивіденди запрацює з 13 травня 2024 року.

По-перше, скасовуються всі валютні обмеження для імпорту робіт та послуг.

НБУ забезпечує можливість бізнесу купувати та переказувати іноземну валюту за кордон для проведення операцій з імпорту робіт та послуг. У зв’язку з цими змінами втрачає силу з 07.05.2024 постанова Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2022 року №153 "Про окремі питання щодо забезпечення здійснення імпорту"..

Крім того, НБУ окремо забезпечив можливість бізнесу купувати валюту та переказувати кошти за кордон для оплати аеропортових та портових зборів, штрафів, а також членських внесків. Це пов'язано з тим, що вищезазначена постанова Уряду України також частково містить відповідні операції.

Одноразовий ідентифікатор. Вам потрібно швидко підписувати юридично значущі документи та витрачати менше часу на оформлення документації з клієнтом? Одноразовий ідентифікатор від ІнстаДок рішення, що вирішить потребу швидкого підпису документів, без зайвої витрати часу! Детальніше

Такі зміни підтримають українських виробників та забезпечать можливість вітчизняного бізнесу виходити на нові ринки, в тому числі ті, з яких витісняються виробники країни-агресора завдяки санкціям. Це, відповідно, сприятиме поступовому збільшенню надходження експортної виручки в Україну. Нагадаємо, що аналогічне пом'якшення обмежень для імпорту товарної продукції здійснено в липні 2022 року.

По-друге, забезпечено можливість бізнесу репатріювати “нові” дивіденди.

Підприємства матимуть змогу репатріювати дивіденди за корпоративними правами чи акціями за кордон, що нараховані за результатами діяльності за період, що розпочинається з 1 січня 2024 року. Це пом'якшення не стосується виплати дивідендів внаслідок нерозподіленого прибутку за попередні періоди чи резервного капіталу.

Щоб мінімізувати ризики для макрофінансової стабільності, Національний банк встановив щомісячний ліміт для репатріації “нових” дивідендів на рівні 1 млн євро в еквіваленті. Контроль за дотриманням цієї норми забезпечуватиметься завдяки автоматизованій інформаційній системі НБУ “Е-ліміти”.

Надання можливості репатріювати “нові” дивіденди сприятиме припливу нових інвестицій в Україну, мінімізує ризики згортання діяльності підприємств з іноземним капіталом та підтримає економіку.

По-третє, надано можливість переказувати кошти за кордон за лізингом / орендою.

Юридичні особи та фізичні особи-підприємці матимуть змогу переказувати кошти за кордон для розрахунків за договорами лізингу / оренди без додаткових обмежень щодо предмету лізингу / оренди, а також дати укладення договору. Раніше такий дозвіл поширювався лише на лізинг / оренду транспортних засобів.

Відповідні зміни дадуть змогу бізнесу також розрахуватися за раніше укладеними договорами за лізингом / орендою, що фактично уможливить укладання нових договорів та залучення в Україну необхідного обладнання для ведення бізнес-діяльності.

По-четверте, пом'якшуються обмеження в частині погашення “нових” зовнішніх кредитів.

НБУ спрощує умови для купівлі валюти резидентами з метою обслуговування й повернення “нових” зовнішніх кредитів, кошти за якими надходять в іноземній валюті з-за кордону після 20 червня 2023 року на рахунки позичальників в українських банках.

Зокрема, з трьох до одного року зменшується мінімальний строк користування “новим” кредитом, за досягнення якого дозволяється купувати іноземну валюту для погашення такого кредиту. Відповідно заборона купувати валюту для погашення “нових” кредитів застосовуватиметься виключно для погашення короткострокових кредитів строком до одного року.

Крім того, НБУ дасть змогу бізнесу купувати іноземну валюту для сплати процентів за “новими” кредитами, незалежно від строку користування кредитом.

Усе це сприятиме збільшенню можливостей українського бізнесу залучати нові зовнішні кредити не лише від офіційних партнерів, але й від приватних інвесторів.

По-п'яте, надана можливість погашати проценти за “старими” зовнішніми кредитами.

Резиденти-позичальники матимуть змогу переказувати кошти за кордон для оплати процентних платежів за “старими” зовнішніми кредитами, що відповідно до умов кредитного договору підлягають сплаті в період із 24 лютого 2022 року.

У межах одного договору для прострочених (станом на 01 травня 2024 року) процентних платежів  надано можливість переказувати не більше 1 млн євро в еквіваленті за один календарний квартал. Водночас це обмеження не застосовуватиметься до майбутніх планових процентних платежів.

Для захисту макрофінансової стабільності також передбачено додаткові умови для проведення таких операцій:

  • відсутність простроченої заборгованості за відповідним кредитним договором станом на 24 лютого 2022 року; 
  • заборонено здійснювати купівлю та переказ коштів внаслідок кредитів чи позик, отриманих від резидентів;
  • не передбачене дострокове виконання платежів чи реструктуризація прострочених платежів.

Ці зміни дадуть змогу мінімізувати ймовірність дефолтів українських позичальників та  забезпечать сприятливіші умови для реструктуризації зовнішніх кредитів, а також поліпшать умови для залучення нового капіталу в Україну.

По-шосте, пом'якшуються обмеження в частині переказу іноземної валюти від представництв на користь своїх материнських компаній.

НБУ дасть змогу представництвам міжнародних карткових платіжних систем та іноземних авіакомпаній купувати та переказувати іноземну валюту за кордон на рахунок нерезидента — юридичної особи, чиї інтереси ці представництва представляють в Україні. Щомісячний ліміт для проведення таких операцій (одним представництвом однієї компанії) встановлено на рівні 5 млн євро в еквіваленті. Такі зміни, зокрема, посприяють подальшому розвитку безготівкових розрахунків в Україні.

Ці та низка інших технічних змін унесені постановою Правління Національного банку України від 03 травня 2024 року №56 “Про внесення змін до постанови Правління Національного банку України від 24 лютого 2022 року № 18”. Переважна більшість положень документа набирає чинності з 04 травня 2024 року, лише в частині репатріації “нових” дивідендів зміни наберуть чинності з 13 травня 2024 року. Консолідований текст Постанови НБУ 18 тут.

Джерело

 

«Конструктор документів» ІнстаДок допоможе економити час та зменшити кількість помилок в документах. Оптимізуйте свій бізнес за допомогою автоматизації процесів роботи з документами. Створюйте професійні документи легко та швидко! Наш конструктор документів дозволить вам створювати належні та зрозумілі документи без необхідності у глибоких знаннях права. Почніть використовувати ІнстаДок вже сьогодні! Детальніше

Корисні ЗЕД контракти

Імпортний контракт, рамковий, CPT, FCA, дол або євро, 100 % передоплата (укр-анг), Україна

Договір купівлі-продажу обладнання (укр-англ) - (DAP)

Договір поставки транспортного засобу між країнами ЄС EXW часткова, (укр-англ), універсальний

Distribution agreement Дистриб’юторський договір (eng-ukr)

Договір купівлі-продажу, товар поштучно, імпорт в Україну 100%, FCA, з додатками, (укр-англ), універсальний

Замовлення та Підтвердження замовлення до зовнішньоекономічного контракту (укр-англ), універсальний

 

ЗЕД контракти для консалтингу і надання/ отримання послуг

Invoice / Рахунок-оферта (для юросіб, консалтингові послуги), укр-англ, EUR/USD

Invoice / Рахунок-оферта (для юросіб, ФОП, консалтингові послуги), укр-англ, євро, дол, грн

Invoice / Рахунок-оферта та Act / Акт (для юросіб, ФОП, на роялті), укр-англ, євро, дол, грн

Invoice / Рахунок-оферта (для юросіб, ФОП, юридичні послуги), укр-англ, євро, дол, грн

Договір про надання послуг (будь-яких) (укр-англ), універсальний

Договір за услуга

Commercial Invoice / Комерційний інвойс (для юросіб, ФОП), укр-англ, євро, дол, грн

Proforma Invoice for goods / Проформа інвойс на товар (для юросіб, ФОП), укр-англ, євро, дол, грн

Кредит нота інвойс (для юросіб, ФОП, фіз.осіб), (євро, дол, грн), укр-англ, універсальний

Договір про шипчандлерські послуги (укр-англ )

Рахунок-оферта (для юросіб, ФОП, послуги із розробки та програмування), (євро, дол, грн), укр-англ, універсальний

Transport contract/ Договір перевезення (післяплата, укр-англ)

Invoice / Рахунок-фактура (виконавець - юо, замовник юо, ФОП, фізосіоба на послуги), укр-англ, євро, дол, грн

Invoice / Рахунок-фактура (ліцензіар - юо, ліцензіат юо, ФОП, фізосіб, на роялті), укр-англ, євро, дол, грн

Договір про надання консультаційних послуг (укр-англ)

Інвойс на оплату послуг, ПДВ 20%, без ПДВ, UAH, USD, EUR, AED, нерез-нерез, (англ-укр), універсальний

Інвойс на оплату послуг, ПДВ 20%, без ПДВ, UAH, USD, EUR, AED, рез-нерез, (англ-рус), універсальний

Інвойс на оплату послуг, ПДВ 20%, без ПДВ, UAH, USD, EUR, AED, рез-рез, (англ-укр), універсальний

 

Дата публікації: 10.06.2024

Продиктуйте текст для пошуку
Готово