УКР
ENG
POL
BUL

Які існують способи укладення електронних договорів?

Відповідно до частини 1 статті 12 Закону України «Про електронну комерцію» моментом підписання електронної правової угоди є використання:

1) електронного підпису або електронного цифрового підпису відповідно до Закону України «Про електронний цифровий підпис», за умови використання коштів електронного цифрового підпису всіма сторонами електронної правової угоди;

2) електронний підпис одноразовим ідентифікатором, визначеними цим Законом;

3) аналога власноручного підпису (факсимільного відтворення підпису за допомогою засобів механічного або іншого копіювання, іншого аналога власноручного підпису) при письмовій згоді сторін, у якій мають міститися зразки відповідних аналогів власноручних підписів.

Не кожна електронна правова угода вимагає створення окремого електронного договору у вигляді окремого електронного документа. Електронний договір можна укласти в спрощеній формі, а можна класично – у вигляді окремого документа.

Договір в спрощеній формі шляхом обміну, наприклад, електронними листами та іншими засобами електронної комунікації, або договір, який укладається шляхом приєднання до нього можна підписати з використанням:

1 Електронного підпису

Електронним підписом є дані в електронній формі, які приєднуються до інших електронних даних або логічно з ними пов’язані та призначені для ідентифікації підписувача цих даних.

Наприклад, реєстрація на сайті компанії дає можливість ідентифікувати клієнта, а натискання на віртуальну кнопку “згоден”, “підтверджую”, по суті є електронним підписом.

Таким чином, можна зробити висновок і підписати електронний договір про постачання електричної енергії власником житлового приміщення. Споживач на сайті компанії заповнює необхідні поля електронної форми, завантажує зазначені в ній відскановані документи, ставить галочку в поле підтвердження своєї згоди на укладення договору приєднання і відправляє компанії-енергопостачальника.

2. Електронного підпису одноразовим ідентифікатором

Електронним підписом одноразовим ідентифікатором є дані в електронній формі у вигляді алфавітно-цифрової послідовності, що додаються до інших електронних даних особою, яка прийняла пропозицію (оферту) укласти електронний договір, і надсилаються іншій стороні цього договору

Це комбінація цифр і букв, або тільки цифр, або тільки літер, яку ви отримуєте за допомогою електронної пошти у вигляді пароля, іноді в парі “логін-пароль”, або СМС-коду, надісланого на телефон, або іншим способом.

При оформленні замовлення, зробленого під логіном і паролем, формується електронний документ, в якому за допомогою інформаційної системи (веб-сайту інтернет-магазину) вказується особа, яка створила замовлення.

3 Аналога власноручного підпису (факсимільного відтворення підпису за допомогою засобів механічного або іншого копіювання, іншого аналога власноручного підпису).

При цьому використання факсимільного підпису можливо за письмовою згодою сторін, і наявності у сторін зразків відповідних аналогів власноручних підписів.

Важливо пам’ятати, що проблема таких підписів полягає в тому, що не завжди можливо ідентифікувати особу підписувача, і забезпечити цілісність документа.

Однак специфіка роботи організацій з фізичними особами полягає в тому, що одна зі сторін, як правило, споживач, не має можливості застосування електронного цифрового підпису. Тому такі види електронного підпису мають право бути.

У цьому випадку ризики, пов’язані із застосуванням менш надійного виду електронного підпису, менш істотні, ніж ризики, пов’язані з втратою потенційних покупців і споживачів послуг, які не використовують електронний цифровий підпис.

Продиктуйте текст для пошуку
Готово