Як правильно оформити заповіт і реалізувати спадкування по заповіту?
Спадкування по заповіту є однією з основних форм передання майна після смерті особи в Україні. Воно регулюється главою 85 Цивільного кодексу України, який встановлює правила складання заповіту, його виконання та розподілу спадщини серед спадкоємців. Згідно зі ст. 1233 Цивільного кодексу України заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті. Таким чином, заповіт – це документ, у якому фізична особа визначає, кому і як має перейти її майно після смерті. Заповіт має юридичну силу лише після смерті заповідача, за життя заповідача цей документ може бути змінений або скасований.
Для того, щоб заповіт був дійсним, він повинен відповідати наступним вимогам:
- Заповіт складається у письмовій формі та засвідчується нотаріусом або іншою уповноваженою особою (наприклад, головним лікарем у лікарні, командиром військової частини, головою сільської ради тощо).
- Заповіт повинен бути складений особисто заповідачем. Складання заповіту через представника або довірену особу не допускається.
- Заповідачем може бути лише особа, яка має повну цивільну дієздатність.
Заповідач має право призначити спадкоємцями як родичів, так і сторонніх осіб, або навіть юридичні особи чи державу. Попри свободу заповіту, закон зобов’язує залишати частку майна для окремих категорій осіб, які мають право на обов’язкову частку у спадщині (діти до 18 років, непрацездатні батьки або подружжя).
Переваги спадкування по заповіту:
- Заповідач може чітко визначити, як буде розподілене його майно, уникнувши спірних ситуацій.
- Можливість призначення виконавця заповіту, заповідач може вказати особу, яка буде виконувати його волю, що забезпечить ефективний розподіл спадщини.
- На відміну від спадкування за законом, при спадкуванні по заповіту черговість спадкоємців не враховується.
Для прийняття спадщини спадкоємці повинні протягом 6 місяців з дня відкриття спадщини (смерті заповідача, або з дня, з якого вона оголошується померлою) подати заяву про прийняття спадщини до державного або приватного нотаріуса. Заяво про прийняття спадщини подається особисто спадкоємцем в офісі нотаріуса або поштовим зв'язком на адресу нотаріуса, але в такому випадку підпис спадкоємця в заяві потрібно засвідчити в іншого нотаріуса. Заява подається до нотаріуса за місцем відкриття спадщини - місцем проживання спадкодавця. Нотаріус відкриває спадкову справу, перевіряє зміст заповіту та проводить необхідні дії для видачі свідоцтва про право на спадщину.
Звертаю увагу, що в період дії військового стану на території України, якщо місце відкриття спадщини знаходиться на окупованій території, то заява подається будь-якому нотаріусу. Крім того, якщо спадкоємець знаходиться закордоном він може зробити заяву про прийняття спадщини в консульскій установі або у місцевого нотаріуса, з подальшою відправкою поштовим зв'язком до нотаріуса в України, при цьому датою подання заяви буде вважатися день відправки, а не коли нотаріус отримає заяву. Єдине, якщо ви засвідчуєте заяву в іноземного нотаріуса, залежно від країни, вам може знадобиться проставлення апостиля або консульська легалізація та нотаріальний переклад на українську мову, про що краще зазделегідь проконсультуватися з українським нотаріусом.
Якщо ви все ж таки пропустили 6 місячний термін, його можна поновити через суд, але тільки з наявності поважних причин:
- тривала хвороба спадкоємця, яка підтверджується медичними довідками;
- складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними;
- відбування покарання в місцях позбавлення волі;
- перебування спадкоємця на службі у складі Збройних Сил України.
Спадкування по заповіту є важливим правовим механізмом, що дозволяє заповідачу розпоряджатися своїм майном відповідно до власної волі. Водночас заповіт має бути складений із дотриманням усіх вимог законодавства, щоб уникнути його оскарження чи визнання недійсним. До того ж оформлення та подання заяви про прийняття спадщини має багато нюансів, тому рекомендуємо перед початком юридичних дій звернутися за консультацією до профільного юриста.
Шаблони, які можуть бути у нагоді:
Дата публікації: 12.12.2024