УКР
ENG
POL
BUL

Чи потрібна ліцензія на надання послуг із зарядки електромобіля зарядною станцією і який КВЕД обрати?

Зростання популярності електромобілів в Україні спричинило збільшення кількості електрозарядних станцій, які стають невід’ємною частиною сучасної інфраструктури. У зв’язку з цим багато підприємців та власників станцій стикаються з питанням: чи потрібна ліцензія для надання послуг із зарядки електромобілів і який КВЕД обрати.

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), надала чітке роз’яснення щодо цього аспекту, яке має важливе значення для всіх учасників ринку. У даній статті ми розглянемо ключові положення закону та нормативних документів, які визначають правовий статус цієї діяльності.

У зв’язку з численними зверненнями щодо надання роз’яснень стосовно ліцензування господарської діяльності з надання послуг із зарядки електромобілів на електрозарядних станціях НКРЕКП повідомляє, що зазначений вид господарської діяльності не потребує ліцензування.

Відповідно до статті 7 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності» ліцензуванню підлягає діяльність у сфері електроенергетики, яка ліцензується з урахуванням особливостей, визначених Законом України «Про ринок електричної енергії» (Закон).

«Конструктор документів» ІнстаДок допоможе економити час та зменшити кількість помилок в документах. Оптимізуйте свій бізнес за допомогою автоматизації процесів роботи з документами. Створюйте професійні документи легко та швидко! Наш конструктор документів дозволить вам створювати належні та зрозумілі документи без необхідності у глибоких знаннях права. Почніть використовувати ІнстаДок вже сьогодні! Детальніше

Згідно зі статтею 8 Закону господарська діяльність з виробництва, передачі, розподілу електричної енергії, постачання електричної енергії споживачу, трейдерська діяльність, здійснення функцій оператора ринку та гарантованого покупця провадиться на ринку електричної енергії за умови отримання відповідної ліцензії, яка видається НКРЕКП.

  • При цьому постачання електричної енергії – продаж, включаючи перепродаж, електричної енергії; споживач фізична особа, у тому числі фізична особа - підприємець, або юридична особа, що купує електричну енергію для власного споживання (стаття 1 Закону).

На сьогодні взаємовідносини, які виникають в процесі продажу і купівлі електричної енергії між виробниками або постачальниками електричної енергії та споживачами (на роздрібному ринку електричної енергії), регулюються Правилами користування електричною енергією (ПКЕЕ), затвердженими постановою НКРЕ від 31.07.1996 № 28 (зі змінами).

Згідно із пунктом 5.4 ПКЕЕ для укладення договору про постачання електричної енергії споживач має, зокрема, надати відповідній організації копію документа, яким визначено право власності чи користування на об'єкт (приміщення), або копію документа, що підтверджує право власності чи користування на земельну ділянку (у разі відсутності на відповідній земельній ділянці об'єкта).

Отже, виходячи з положень ПКЕЕ, власник (користувач) об'єкта (приміщення) або земельної ділянки, де встановлено електрозарядні станції, є споживачем електричної енергії.

Таким чином, електрична енергія на електрозарядних станціях використовується для надання послуг із зарядки акумуляторів електромобілів, а отже, така діяльність не підлягає ліцензуванню.

Згідно зі ст. 1 Закону від 24.02.2023 № 2956-IX «Про деякі питання використання транспортних засобів, оснащених електричними двигунами, та внесення змін до деяких законів України щодо подолання паливної залежності і розвитку електрозарядної інфраструктури та електричних транспортних засобів», станція зарядки електромобілів (електрозарядна станція) – це пристрій (пересувний або стаціонарний), призначений для зарядки систем акумулювання електричної енергії (акумуляторних батарей) електромобілів, вантажних електромобілів, електромобілів легкових, автомобілів плагін-гібридних, електробусів та інших електричних колісних транспортних засобів.

Який КВЕД має бути у підприємства для надання послуг із зарядки електромобілів?

Усі види діяльності, якими займається суб’єкт господарювання мають бути наведені в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань (далі – ЄДР). Така інформація фіксується в ЄДР під час реєстрації новоствореного суб'єкта господарювання, а надалі нові види діяльності додаються.

Наразі діє Класифікація видів економічної діяльності ДК 009:2010, затверджена наказом Держспоживстандарту від 11.10.2010 № 457 (далі – КВЕД).

У КВЕД ми не знаходимо безпосередньо послуг із зарядки електромобілів. Тому потрібно шукати назву діяльності, найближчу по суті. На наш погляд, найвідповіднішим буде вид діяльності з кодом 45.20 «Технічне обслуговування та ремонт автотранспортних засобів».

Код 35.14 «Торгівля електроенергією» не підходить, оскільки в нашому випадку немає постачання електроенергії у розумінні Закону від 13.04.2017 № 2019-VIII «Про ринок електричної енергії» (далі – Закон № 2019). Так, з 23.03.2023 у ч. 5 ст. 58 Закону № 2019 з’явилися зміни, унесені Законом № 2956. І тепер там прямо зазначено, що надання послуг із заряджання систем акумулювання електроенергії (акумуляторних батарей) електромобілів за допомогою електрозарядних станцій є споживанням електроенергії та не є постачанням електроенергії в розумінні Закону.

Одноразовий ідентифікатор. Вам потрібно швидко підписувати юридично значущі документи та витрачати менше часу на оформлення документації з клієнтом? Одноразовий ідентифікатор від ІнстаДок рішення, що вирішить потребу швидкого підпису документів, без зайвої витрати часу! Детальніше

Якщо у вас виникли додаткові запитання щодо ліцензування або інших правових аспектів діяльності, пов’язаної з електрозарядними станціями, звертайтеся до нас. Наші фахівці нададуть професійну консультацію та допоможуть знайти оптимальне рішення для вашого бізнесу.

Дата публікації: 15.12.2024

Продиктуйте текст для пошуку
Готово