Чи може бути договір укладений шляхом направлення рахунку-оферти?
Договір укладається шляхом пропозиції однієї сторони укласти договір (оферти) і прийняття пропозиції (акцепту) другою стороною (ч. 2 ст. 638 Цивільного кодексу України (надалі - ЦКУ)).
Якщо сторони домовилися укласти договір за допомогою інформаційно-телекомунікаційних систем, він вважається укладеним у письмовій формі (абз. 2 ч. 2 ст. 639 ЦКУ).
Пропозиція укласти договір має містити істотні умови договору і виражати намір особи, яка її зробила, вважати себе зобов'язаною у разі її прийняття (абз. 2 ч. 1 ст. 641 ЦКУ).
Відповідь особи, якій адресована пропозиція укласти договір, про її прийняття (акцепт) повинна бути повною і безумовною (ст. 642 ЦКУ).
Якщо у пропозиції укласти договір вказаний строк для відповіді, договір є укладеним, коли особа, яка зробила пропозицію, одержала відповідь про прийняття пропозиції протягом цього строку (ст. 643 ЦКУ).
Якщо пропозицію укласти договір, в якій не вказаний строк для відповіді, зроблено у письмовій формі, договір є укладеним, коли особа, яка зробила пропозицію, одержала відповідь протягом строку, встановленого актом цивільного законодавства, а якщо цей строк не встановлений, - протягом нормально необхідного для цього часу (ч. 2 ст. 644 ЦКУ).
Таким чином, рахунок на оплату є офертою в тому випадку, якщо в ньому містяться істотні умови договору. У разі договору про надання послуг (глава 63 ЦКУ) -
-
точне найменування послуги (що дозволяє ідентифікувати послугу),
-
її вартість
-
термін виконання або застереження про те, що послуга була надана виконавцем і прийнята замовником.
Особливості надання деяких видів послуг (зберігання, транспортних і експедиторських, аудиторських тощо) встановлюється іншими нормативно-правовими актами.
Чи виникає валютний контроль щодо опати послуг по договору, укладеному у вигляді "рахунку-оферти"?
В разі експорту послуг (окрім транспортних), інвойсу – акту достатньо (для укладення договору):
"У разі експорту послуг (крім транспортних) зовнішньоекономічний договір (контракт) може укладатися шляхом прийняття публічної пропозиції про угоду (оферти) або шляхом обміну електронними повідомленнями, або в інший спосіб, зокрема шляхом виставлення рахунка (інвойсу), у тому числі в електронному вигляді, за надані послуги. " (Ст.6 Закону про зовнішньоекономічну діяльність).
Граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів (товар - будь-яка продукція, послуги, роботи, права інтелектуальної власності та інші немайнові права, призначені для продажу (оплатної передачі - ст. 1 ЗУ "Про зовнішньоекономічну діяльність) становлять 365 календарних днів (п. 21 р. II Положення Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті, затвердженого постановою НБУ від 02.01.2019 р. № 5).
Граничні строки розрахунків, тобто 365 днів не поширюються на:
Таким чином, при наданні послуг з розробки програмного комплексу, юридичних, консалтингових та інших послуг резидентом України нерезиденту "валютний контроль" не виникає, тобто граничні строки розрахунків за екпортом зазначених вище послуг не застосовуються.
Само оторизирани потребители могат да оставят коментари!