УКР
ENG
POL
BUL

Особливості виконавчого провадження у воєнний час

Виконавче провадження - це завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень (ст. 1 Закону України "Про виконавче провадження").

Як відомо, Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022р., у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на території України було введено воєнний стан. Слід зазначити, що такий особливий правовий режим, зокрема, передбачає обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень (ст. 1 ЗУ "Про правовий режим воєнного стану"). 

Отже, в сфері процедури виконавчого провадження особливість правового режиму воєнного часу виразилось у Законі України "Про внесення зміни до розділу XIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про виконавче провадження", який прийнято 154.03.2022р. та який набув чинності 26.03.2022р. Які ж особливості виконавчого провадження передбачені цим Законом?

Так, даний Закон доповнив  Розділ XIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про виконавче провадження" пунктом 10-2 такого змісту:

"10-2. До набрання чинності законом щодо врегулювання відносин за участю осіб, пов’язаних з державою-агресором, зупиняється вчинення виконавчих дій, забороняється заміна стягувачів у виконавчих діях, стягувачами за якими є Російська Федерація або такі особи:

  • громадяни Російської Федерації;
  • юридичні особи, створені та зареєстровані відповідно до законодавства Російської Федерації;
  • юридичні особи, створені та зареєстровані відповідно до законодавства, відмінного від законодавства України, серед кінцевих бенефіціарних власників, членів або учасників (акціонерів) яких є Російська Федерація, громадянин Російської Федерації або юридична особа, створена та зареєстрована відповідно до законодавства Російської Федерації.

Зазначене обмеження не застосовується до громадян Російської Федерації, які проживають на території України на законних підставах, та юридичних осіб, створених та зареєстрованих відповідно до закону України, кінцевим бенефіціарним власником, членом або учасником (акціонером) яких є виключно громадяни Російської Федерації, які проживають на території України на законних підставах, або виключно громадяни України та громадяни Російської Федерації, які проживають на території України на законних підставах.

Тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України:

фізичні особи можуть здійснювати видаткові операції з рахунків, на кошти яких накладено арешт органами державної виконавчої служби, приватними виконавцями, без урахування такого арешту за умови, якщо сума стягнення за виконавчим документом не перевищує 100 тисяч гривень;

юридичні особи - боржники можуть здійснювати видаткові операції з рахунків, на кошти яких накладено арешт органами державної виконавчої служби, приватними виконавцями, виключно для виплати заробітної плати в розмірі не більше п’яти мінімальних розмірів заробітної плати в місяць на одного працівника такої юридичної особи, а також сплати податків, зборів та єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування;

припиняється звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інший дохід боржника (крім рішень про стягнення аліментів та рішень, боржниками за якими є громадяни Російської Федерації);

визначені цим Законом строки перериваються та встановлюються з дня припинення або скасування воєнного стану.

Забороняється відкриття виконавчих проваджень та вжиття заходів примусового виконання рішень на території адміністративно-територіальних одиниць, які тимчасово окуповані внаслідок військової агресії Російської Федерації, у період такої окупації.

За рішеннями про стягнення аліментів підприємства, установи, організації, фізичні особи, фізичні особи - підприємці, які здійснюють відрахування з заробітної плати, пенсії, стипендії та інших доходів боржника, перераховують стягнуті кошти на визначений у заяві або зверненні стягувача рахунок, а у разі відсутності реквізитів рахунка стягувача - на відповідний рахунок органу державної виконавчої служби, приватного виконавця".

Слід зазначити, що зміни прописані у цьому Законі досить чітко і не потребують особливих пояснень, проте є особливість щодо дії цього Закону  у часі. Частина змін діє до набрання чинності законом щодо врегулювання відносин за участю осіб, пов’язаних з державою-агресором, а інші зміни - на період до припинення або скасування воєнного стану на території України. Таким чином, при прийнятті відповідного закону, який врегулює відносини за участю осіб, пов'язаних із державою-агресором, відповідна частина Закону втратить свою чинність і будуть діяти норми, що будуть зазначені у відповідному профільному законі (законах). Водночас інша частина Закону втратить свою чинність із припиненням чи скасуванням воєнного стану на території України.

У даній статті можемо запропонувати шаблон Заяви про примусове виконання рішення, яку Ви можете самостійно створити у конструкторі Instaco за посиланням. Для створення лише необхідно ввести необхідні дані у конструкторі.

Звертаємо увагу, що даний шаблон застосовується для ініціювання стягнення за рішенням суду з усіх юридичних та фізичних осіб та не застосовується щодо стягнення коштів державного та місцевих бюджетів. Механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, прийнятих судами, а також іншими органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення регулюється Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2011 р. № 845.

Зразок Заяви про примусове виконання рішення підготувала адвокат Краснокутська Наталя (Instagram @advocate_knn, Фейсбук instaADVOCATE).

Юридичні консультації адвокат веде:

  • в будь-якому месенджері за телефоном +380969900861
  • в діректі Instagram @advocate_knn або в месенджері Фейсбук instaADVOCATE
  • електронною поштою advocate_knn@ukr.net 

Щоб отримати першу безкоштовну консультацію онлайн, підпишіться на акаунт адвоката в Instagram @advocate_knn та поставте вподобання сторінці адвокат Краснокутська Наталя в Фейсбук instaADVOCATE.

Дата публікації: 29.08.2022

Продиктуйте текст для пошуку
Готово